Dolny Śląsk

Turystyczne perełki Dolnego Śląska. Co roku ściągają do siebie setki tysięcy turystów

2023-10-13 15:41

Dolny Śląsk to wyjątkowa skarbnica zabytków i najróżniejszych atrakcji. Turyści z całego świata zachwycają się tu niezwykłą architekturą zamków i pałaców. Wśród wielu atrakcji są miejsca, które co roku odwiedzają setki tysięcy osób, jak chociażby Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu. Sprawdzamy, które z nich koniecznie trzeba zobaczyć.

Dolny Śląsk to jeden z najbardziej ciekawych regionów w Polsce. Słynie z bogactwa zamków, pałaców, kościołów, pięknych kamienic, czy klimatycznych uliczek. Są tu atrakcje, które co roku przyciągają setki tysięcy turystów z całego świata. Do takich miejsc oprócz samego Wrocławia zalicza się chociażby Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu – te atrakcje w ubiegłym roku odwiedziło aż pół miliona turystów. Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, a cały kompleks otoczony lasem jest wyjątkowy w skali Europy. Kolejnym miejscem jest np. Stara Kopalnia w Wałbrzychu, którą odwiedziło ponad 122 tysiące osób.

Turystyczne atrakcje Dolnego Śląska. Twierdza, Muzeum Porcelany, Sky Walk

Według danych Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej tylko w ubiegłym roku Dolny Śląsk odwiedziło 13, 5 mln turystów. Zwiedzali zamki, pałace, podziemne trasy turystyczne, kopalnie i oczywiście piękną przyrodę, bo przecież dolnośląskie to Karkonoski Park Narodowy (2,4 mln turystów w 2022 roku), Góry Stołowe (1,3 mln turystów) i niezliczone atrakcje związane ze szlakami pieszymi i rowerowymi.

Spośród wielu turystycznych perełek tego malowniczego regionu wyróżnić śmiało można m.in. Twierdzę Kłodzko, którą w 2022 roku odwiedziło 180 tysięcy osób. To jeden z najciekawszych dolnośląskich zabytków sztuki militarnej, który jest bardzo dobrze zachowany. Sama twierdza pochodzi z przełomu XVII-XVIII wieku i z lotu ptaka przypomina gwiazdę.

Warte uwagi jest również chętnie odwiedzane Muzeum Porcelany w Wałbrzychu – tu zawitało 28 tysięcy turystów. Rozchwytywana jest też jedna z nowszych atrakcji – Sky Walk w Świeradowie-Zdroju. Odwiedza ją nawet 350 tysięcy turystów rocznie!

W galerii zdjęć przedstawiamy tylko niektóre atrakcje, które zdobywają ogromne uznanie wśród turystów. Wartych uwagi miejs jest na Dolnym Śląsku całe mnóstwo.

Turystyczne perełki Dolnego Śląska. Co roku ściągają do siebie setki tysięcy turystów