Zimowe podróże

Top 6 miejsc zimą na Dolnym Śląsku. Tu spędzisz piękny weekend! Jedziecie? [LISTA]

2024-02-25 11:22

Gdzie pojechać zimą na Dolnym Śląsku? W mroźne i śnieżne dni jest wiele atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić. To zarówno ciekawe górskie szlaki, zamki, uzdrowiska, twierdze oraz inne wyjątkowe obiekty. Jakie miejsca zobaczyć podczas zimowego weekendu na Dolnym Śląsku? Oto kilka naszych propozycji.

6 miejsc, które warto odwiedzić zimą na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk jest niezwykle bogaty w piękną przyrodę i wyjątkowe miejsca. Nie bez powodu jest to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów w Polsce. Także zimą ma mnóstwo atrakcji do zaoferowania. Tu po prostu jest magicznie, jak w baśniowym świecie.

Zimą w województwie dolnośląskim możemy się wybrać na wycieczkę do miejsc, w których krajobrazy są niczym wyjęte z bajki.

1. Bajkowy Zamek Książ w Wałbrzychu

To miejsce w zimowej scenerii wygląda po prostu obłędnie. Zaśnieżony Zamek Książ i okolica sprawia, że jest tu magicznie, jak w lodowej krainie. Piękno zamku świetnie oddaje wykonane niedawno zdjęcie przez pana Mateusza Reza.

„Zamek Książ, tyle różnych zdjęć jest ciągle do oglądania, a każde jest inne i każde jest piękne .Te oszronione drzewa i mgła sprawiają że trzeba westchnąć” – pisze jedna z internautek pod postem na grupie Tajemniczy Dolny Śląsk na Facebooku.

Zamek Książ w Wałbrzychu jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu. Ten wielki budynek posiada łącznie ponad 400 pomieszczeń, a wraz z zabudowaniami gospodarczymi ok. 600. Budowa zamku ukończona została w XIV wieku.

Obecnie cały Książański Park Krajobrazowy przykryła gruba warstwa śniegu i jest naprawdę uroczo.

2. Zaśnieżony Świeradów Zdrój. Uzdrowiskowy klimat

Położony w sercu Gór Izerskich Świeradów Zdrój koniecznie trzeba zobaczyć zimą. Zobaczymy piękne śnieżne krajobrazy i uzdrowiskowy klimat. To idealna opcja dla tych, którzy chcą zorganizować zimowy weekend na Dolnym Śląsku. Skorzystamy tu z wielu atrakcji.To m.in. ośrodek narciarski, czy kolej gondolowa. Warto też pójść do Pijalni Wód Mineralnych, która znajduje się w Domu Zdrojowym. Ogromne wrażenie robi Hala Spacerowa. Miasteczko ma naprawdę wyjątkowy klimat, nie jest przesiąknięte komercjalizmem, zachwyca spokojem.

3. Karpacz i najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżka

Śnieżka to gwiazda Karkonoszy. Góruje nad Karpaczem i wchodzi w skład szczytów Korony Gór Polskich – to świetnym punkt widokowy, z którego można podziwiać rozległe panoramy na cały region. Jeśli tylko pogoda pozwoli, to widoczność sięga tu 200 km. Symbolem Śnieżki jest przypominający UFO budynek Obserwatorium Meteorologicznego IMGW.

Na szczyt Śnieżki można dojść na kilka sposobów. To m.in. najbardziej znany niebieski szlak, który zaczyna się w Karpaczu przy Świątyni Wang. Jest też np. czarny szlak zaczynający się w Karpaczu przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę.

4. Góry Wałbrzyskie – idealne zimą

Bardzo dobrą opcją na zimowe wypady są z pewnością Góry Wałbrzyskie. Tutaj znajdziemy wiele rewelacyjnych i do tego łatwych tras dostępnych dla każdego. Jedną z opcją są Niedźwiadki - niewielkie wzniesienia znajdujące się w granicach miasta Wałbrzych. Szlak przez ich szczyty nie należy do wymagających. Po drodze warto zobaczyć m.in. Park miejski im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu, dom turysty Harcówka z tarasem widokowym, a także mauzoleum z okresu III Rzeszy, gdzie podobno odprawiano liczne msze.

5. Kudowa Zdrój i Góry Stołowe

Malowniczo położona Kudowa-Zdrój to absolutny hit regionu. W samej tylko Kudowie jest multum atrakcji, jak chociażby jedyna w Polsce Kaplica Czaszek, Park Zdrojowy w stylu angielskim, sanatoria i Skansen w dzielnicy Pstrążna. Jednak będąc w Kudowie-Zdroju nie można zapomnieć o jego niezwykłym położeniu u podnóży magicznych Gór Stołowych. Warto skorzystać z jednego ze szlaków turystycznych i wybrać się na wędrówkę. Polecamy wyprawę od Narożnika przez dawny kamieniołom do Białych Skał. Szlak ten gwarantuje niezapomniane wrażenia.

6. Zimowa Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko to jeden z najciekawszych dolnośląskich zabytków sztuki militarnej. Jest do tego bardzo dobrze zachowana i pochodzi z przełomu XVII-XVIII wieku. Z lotu ptaka wyglądająca jak gwiazda i zdecydowanie dominuje w panoramie miasta. Przypomina o historii i strategicznym położeniu Kłodzka. Z ciekawostek, warto nadmienić, że w jej murach więziono m.in. powstańców styczniowych i więźniów politycznych, a podczas II wojny światowej jeńców wojennych różnej narodowości. W 1944 roku uruchomiono w Twierdzy Kłodzko zakłady produkujące części do pocisków rakietowych V-1 i V-2 oraz aparaturę do łodzi podwodnych.

Twierdza Kłodzko zaprasza w swoje progi codziennie od godz. 9.00 do 16.00. Są dwie trasy zwiedzania – górna część fortyfikacji i podziemny labirynt chodników kontrminerskich. Ruszyło także nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzko. Szczegóły na stronie www.twierdza.klodzko.pl.

Top 6 miejsc zimą na Dolnym Śląsku. Gdzie pojechać w zimowe weekendy?