To mogą okazać się naprawdę przełomowe badania! Naukowcy z Wrocławia odkryli eliksir młodości, który ma cofnąć proces starzenia. Choć brzmi to dosyć nierealnie, to skutki dotychczasowych eksperymentów są oszołamiające.
Polscy naukowcy stworzyli eliksir młodości. Chcą wypróbować go na ludziach
Badacze z Wrocławia odkryli niezwykłą metodę, która pozwala na odmłodzenie mózgu. Do tej pory eksperymenty nie były prowadzone jeszcze na ludziach, jednak ich wyniki na zwierzętach są niezwykle obiecujące. W dużym uproszczeniu - naukowcy sprawili, że mózgi starych myszy pracowały oraz wyglądały jak mózgi młodych osobników! Wszystko dzięki podawaniu w zastrzykach inhibitora enzymu, który spowalnia rozkład glikogenu. Brzmi skomplikowanie? Za chwilę postaramy się wyjaśnić to prostszymi słowami.
Polscy naukowcy stworzyli eliksir młodości. Jak działa?
Funkcją glikogenu w organizmie jest zapewnienie energii mięśniom oraz mózgowi człowieka. Spowolnienie jego rozkładu w dużym uproszczeniu powoduje zapewnienie większej ilości energii. Co ciekawe, naukowcy na całym świecie próbowali już podawać inhibitor rozkładu glikogenu zwierzętom, jednak do tej pory przynosił on odwrotne skutki do zamierzonych - zamiast szybciej, uczyły się one wolniej. Przełomowym odkryciem okazało się zmienienie obiektu badań. Badacze z Wrocławia postanowili zaaplikować inhibitor starszym osobnikom, ponieważ ich mózgi funkcjonują inaczej. Był to strzał w dziesiątkę.
Eliksir młodości potrafi odmłodzić mózg
Badania prowadzono na dwuletnich myszach, które w przeliczeniu na "ludzkie" lata, miały ich około 70-80. Po zastosowaniu inhibitora, zwierzęta te potrzebowały zaledwie dwóch tygodni, aby zacząć funkcjonować jak młode osobniki. Stawały się ciekawe świata oraz uczyły się znacznie szybciej, tak jak ich młodsi koledzy. Rozwiązanie nie jest jednak idealne - skutkiem odmłodzenia może być wymazanie części wspomnień. Jedno jest pewne - na dalszy rozwój badań czekamy z wielką niecierpliwością!
Badania prowadzone są przez Uniwersytet Wrocławski, który współpracuje z badaczami z m.in. Instytutu Biologii Eksperymentalnej im. Nenckiego PAN w Warszawie, Instytutu Biochemii Max-Plancka w Martinsried, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Hirszfelda PAN we Wrocławiu.