Rzeźba „Pociąg do nieba” we Wrocławiu. Kolorowa atrakcja przyciąga turystów
„Pociąg do nieba” to największa plenerowa rzeźba w Polsce, która znajduje się na pl. Strzegomskim we Wrocławiu. Nietypową rzeźbę w pobliżu Muzeum Współczesnego odsłonięto w 2010 roku, a pomysłodawcą był Andrzej Jarodzki. Instalacja składa się z zabytkowego parowozu Ty2-1035 z 1944 roku oraz fragmentu torów z 32 metalowymi podkładami kolejowymi. Niektóre z podkładów mają inskrypcje, Linia 1: „Pociąg do nieba inspiruje – Ofensywa Sztuki – Uczestnicy pojedynku malarskiego – Wrocławianie czerwiec 2010”.
Wysokość rzeźby to 21 metrów, a jej masa wynosi 82 tony i to sprawia, że to największa rzeźba miejska w Polsce. Lokomotywa, którą przywieziono z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej postawiona jest niemal pionowo i skierowana w stronę nieba. Wygląda jakby za chwilę miała odlecieć.
Na początku 2023 roku rzeźba na pl. Strzegomskim zyskała nową iluminację. Jest ona zdecydowanie bardziej efektowna. Najlepsze wrażenie „Pociąg do nieba” robi oczywiście wieczorem i w nocy. Wówczas podświetlony różnymi kolorami wzbudza zachwyt mieszkańców i turystów, którzy chętnie go fotografują. Niektórym przypomina nawet słynną lokomotywę dr Emmeta Browna z trzeciego filmu trylogii „Podróż do przyszłości” Roberta Zemeckisa. Zachwyceni jej urokiem będą fani kolei.
Skąd pomysł na „Pociąg do nieba” we Wrocławiu?
Jak czytamy na oficjalnym serwisie turystycznym visitWroclaw.eu, „Pociąg do nieba” jest realizacją idei „spełnienia snu, marzenia, przekroczenia niemożliwego”.
Kilka lat temu w wywiadzie dla Trójka Polskie Radio, autor rzeźby mówił: Ta rzeźba symbolizuje zmiany, jakie zaszły w ciągu tych dwudziestu paru lat w Polsce i Europie. Ten pociąg to dążenie do czegoś, co jest niemożliwe. Wrocławianom ma dodawać energii i radości życia.
Trzeba przyznać, że instalacja robi wielkie wrażenie i wygląda spektakularnie. Dzieło wyjątkowe, które podczas wizyty we Wrocławiu trzeba koniecznie zobaczyć.