Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego na Dolnym Śląsku są 93 miasta, w tym 4 miasta na prawach powiatu. Łącznie w całej Polsce mamy 1013 miast. Największym miastem pod względem powierzchni w naszym województwie jest oczywiści Wrocław, który zajmuje 292,81 km kwadratowych powierzchni. Na drugim miejscu jest Jelenia Góra (109,30 km kw.), a na trzecim Wałbrzych z powierzchnią 84,68 km kw.
To miasto ma najmniejszą powierzchnię na Dolnym Śląsku
Najmniejszym miastem na Dolnym Śląsku pod względem powierzchni jest Świerzawa w powiecie złotoryjskim. To urokliwe i bogate w historię miasto jest rzeczywiście niewielkie, ale trzeba przyznać, że ma duże znaczenie w regionie. Świerzawa liczy zaledwie 1,76 km kwadratowego powierzchni. Leży w dolinie rzeki Kaczawa w centralnej części Pogórza Kaczawskiego. Jej początki sięgają 1195 roku, kiedy to w miejscu dzisiejszej Świerzawy Bolesław I Wysoki wybudował drewniany kościółek. Wcześniej obowiązywała niemiecka nazwa Schönau, która według legendy bierze się z wypowiedzi Agnieszki Habsburżanki, żony Bolka II Małego. Miała ona w drodze z Jawora do Złotoryi się zatrzymać w tym miejscu i powiedzieć: "Hier will ich ein Haus haben auf der schönen Aue ("Chcę mieć dom na tej pięknej łące").
Prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1296 roku i nadał je książę świdnicki Bolko I Surowy. Przez długi czas Świerzawa podlegała rodowi Zedlitzów, dopiero w 1543 stała się samodzielnym miastem.
Kolejne dekady to rozwój miasta, a na plus było to, że leżało na głównym szlaku handlowym z Kamiennej Góry do Złotoryi. W swojej historii Świerzawa była niestety nawiedzana przez epidemie, pożary i wojny. W dodatku nie było tu nigdy murów obronnych. Największe straty miasto odnotowało podczas wojny trzydziestoletniej, wtedy zniszczeniu uległa większa część zabudowy. Co ciekawe, w trakcie I oraz II wojny światowej miasto nie uległo zniszczeniu. W 1945 roku zostało włączone w granice Polski. Ciekawostką jest to, że w 1973 roku zostało pozbawione praw miejskich, stało się wsią, jednak prawa miejskie przywrócono w 1984 roku.
Atrakcje Świerzawy
Pomimo małej powierzchni Świerzawa ma do zaoferowania ciekawe atrakcje. To m.in. urokliwy rynek z zabytkowymi kamienicami oraz ratuszem w stylu późnorenesansowym. Miasto szczególnie mogą upodobać sobie miłośnicy natury. W okolicy znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych, takich jak chociażby Góry Kaczawskie. Liczne szlaki turystyczne, malownicze krajobrazy, doliny i lasy. Do tego ścieżki rowerowe i piesze, a w pobliżu jest słynna Kraina Wygasłych Wulkanów.
- Na obszarze historycznego centrum znajduje się kilka interesujących obiektów. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wybudowany na przełomie XIV i XV w., zachował wiele cech budowli gotyckiej. Wśród elementów oryginalnej konstrukcji są krzyżowo-żebrowe sklepienia, wysokie ostrołukowe okna i bogato zdobione portale. Wyposażenie wnętrza obejmuje ołtarz główny z XVIII w.
- czytamy na stronie dolnyslask.travel
Warto zobaczyć w Świerzawie:
- rynek z XIX-wiecznymi kamieniczkami, w tym budynek dawnej apteki z 1690 roku
- Kościół św. Józefa Opiekuna przy pl. Wolności
- Romański Kościół św. Jana i Katarzyny
- dawna plebania, ul. Jeleniogórska 6, z ok. 1800 roku
- park miejski, powstały po 1920 roku
- ratusz z 1810 roku
To miasto na Dolnym Śląsku ma najmniejszą powierzchnię. Leży w pobliżu wygasłych wulkanów
Polecany artykuł: