Czy wiedzieliście, że na Dolnym Śląsku są... wulkany? Zobaczcie, gdzie je znajdziemy!

i

Autor: pixabay.com/Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów Facebook

Dolny Śląsk

Czy wiedzieliście, że na Dolnym Śląsku są... wulkany? Zobaczcie, gdzie je znajdziemy!

2023-09-18 20:19

Czy w Polsce były wulkany? Oczywiście! Kraina Wygasłych Wulkanów znajduje się na Dolnym Śląsku i rozciąga się pomiędzy Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem. To właśnie w tym przepięknie położonym rejonie występują skały pochodzenia wulkanicznego, a prowadzą do nich szlaki turystyczne. Jakie góry zobaczyć?

Na Dolnym Śląsku występuje największe skupisko wygasłych wulkanów w Polsce. To jedna z najciekawszych atrakcji województwa, która wzbudza z roku na rok coraz większe zainteresowanie turystów.

Odkryj Tajemnice Dolnego Śląska: Kraina Wygasłych Wulkanów

Najpopularniejszym wygasłym wulkanem w Polsce jest Ostrzyca, która nazywana jest "Śląską Fudżijamą" - niektórzy widzą podobieństwo do wulkanu Fudżi w Japonii. Jednak Fudżi nie jest uśpiony. Ostrzyca znajduje się niedaleko miejscowości Proboszczów na terenie Pogórza Kaczawskiego. Jak podaje Piotr Migoń na stronie gorykaczawskie.pl, góra ma nieprzeciętnie walory geologiczno-geomorfologiczne i botaniczne. Stożek wulkanu jest nieaktywny od ponad 4 milionów lat. Z wierzchołka góry zobaczymy wspaniałą panoramę Pogórza Kaczawskiego.

- Szczytowe partie Ostrzycy są zbudowane z bazaltu, a wzniesienie jest nekiem, czyli fragmentem dawnego komina wulkanicznego, wypreparowanym przez wietrzenie i erozję spośród mniej odpornych skał osadowych – podaje Piotr Migoń.

W pobliżu Ostrzycy są także inne wzniesienia będące dawniej wulkanami. To m.in. Organy Wielisławskie u stóp wzniesienia Wielisławka. Widać tam bogate w krzemionkę skały wulkaniczne. Zjawiskowo wygląda skała, na której widać ułożone pionowo i poziomo słupy. Warto udać się tutaj na spacer ścieżką wokół Wielisławki.

Warta odwiedzenia jest również Czartowska Skała. To jedno z najbardziej charakterystycznych wzniesień Pogórza Kaczawskiego. Zlokalizowana jest blisko wsi Pomocne. Najprawdopodobniej wulkan czynny był ok. 25-30 milionów lat temu. Obecnie jest to bardzo dobry punkt widokowy. Stąd dojście do drogi Jawor-Świerzawa zajmuje ok. 15 minut.

Odkrywając dawne wulkany na Dolnym Śląsku koniecznie trzeba odwiedzić zamek Grodziec, który znajduje się na powulkanicznej górze. W pobliżu przebiega Szlak Zamków Piastowskich. Kolejną niezwykłą górą jest Rataj – zobaczymy tu zastygłą lawę tworzącą serię pionowych pasów.

Krajobraz pełen dymiących wulkanów

Jeszcze kilka milionów lat temu rejon Pogórza Kaczawskiego obfitował w stożki wulkaniczne, z których wydobywały się gazy i materiały piroklastyczne. Dziś, to miejsce idealne na długie wędrówki po niedużych wzniesieniach. Pozostałości wulkaniczne to cenna atrakcja Dolnego Śląska, którą promuje Geopark. Jest tu mnóstwo form i skał pochodzenia wulkanicznego oraz dobrze zachowany ślady aktywności wulkanicznej sprzed wielu milionów lat. To miejsce warte uwagi i docenienia.

Wiele ciekawych informacji na temat poszczególnych gór – pozostałości dawnych wulkanów – znajdziemy na stronie www.gorykaczawskie.pl

Z Wrocławia na weekend. Zamek Grodno i ogromna zapora wodna w Zagórzu Śląskim