Ciekawostki

To dolnośląskie miasto znane było na całym świecie. Produkowano tu słynne tureckie dywany

2023-11-29 13:41

Niewielkie miasto położone u podnóża Karkonoszy znane było kiedyś z produkcji dywanów. Po tym jak kowarscy tkacze zostali przeszkoleni w Turcji, zakład zdobył w świecie wielkie uznanie. Dywany z Kowar trafiały m.in. do Skandynawii i obu Ameryk. Zobacz, jak wyglądała praca w kowarskiej fabryce dywanów.

Fabryka dywanów w Kowarach powstała w połowie XIX wieku. To właśnie wtedy grupa tkaczy przeszła przeszkolenie w tureckim mieście Smyrna (obecnie Izmir). Pracownicy kowarskiej fabryki tkali dywany przez wiązanie węzełków na drewnianych krosnach. W 1894 roku zakład nazwano Vereinigte Smyrna Teppich Fabriken. W kolejnych latach fabryka uzyskała nowe krosna, dzięki czemu tkano dywany z użyciem równocześnie 64 kolorów wełny.

Dywany z Kowar cieszyły się popularnością na całym świecie

Zakład z Kowar z biegiem czasu zyskał ogromną popularność na świecie. Dywany były eksportowane do krajów Skandynawii oraz obu Ameryk. W latach 30-tych XX wieku produkcja sięgała 12 tysięcy metrów kwadratowych dywanów.

Po II wojnie światowej zakład przejęło państwo polskie, a produkcja była kontynuowana. W kolejnych latach firma nosiła nazwę Dolnośląska Fabryka Dywanów Smyrneńskich „Kowary”. W międzyczasie były plany przeniesienia fabryki w inny rejon Polski. Przez długi czas w budynku nie prowadzono remontów. W końcu postanowiono wybudować nowy obiekt w Kowarach. W 1972 roku zakład nazwano Fabryka Dywanów „Kowary” w Kowarach.

W latach 80-tych i 90-tych fabryka wzbogacała się o nowe maszyny, a eksport na światowy rynek trwał w najlepsze. Dywany wysyłano do wielu krajów Europy oraz Japonii, USA, Kanady, Australii i Iranu.

Po przemianach ustrojowych w Polsce w fabryce w Kowarach nastąpiła restrukturyzacja. Cięto wydatki, a część pracowników została zwolniona. W 2009 roku fabryka została zamknięta.

Wielki dywan z Kowar w Pałacu Prezydenckim

Z ciekawostek warto odnotować, że w kowarskiej fabryce stworzono dywan z wełny, który w latach 1969 - 2009 zdobił Salę Kolumnową Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Mający 180 metrów kwadratowych dywan wystawiony jest obecnie w salach Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W jednej z części dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach, w 2018 roku otworzono Muzeum Sentymentów, które nawiązuje do fabryki i produkcji słynnych kowarskich dywanów. W muzeum zobaczymy m.in. oryginalną trybunę, z której Edward Gierek przemawiał do załogi Fabryki Dywanów „KOWARY” w 1978 roku, czy zabytkową mozaikę przedstawiającą dywan w stylu izmierskim.

Dywany z Kowar były słynne na całym świecie. Pracownicy fabryki uczyli się tkactwa w Turcji

Policyjny pościg ulicami Jeleniej Góry. Pijany kierowca BMW staranował radiowóz