Dolny Śląsk

Ten dolnośląski zamek to prawdziwa perełka. Mało kto go zna, a wygląda naprawdę uroczo

2024-08-22 15:37

Wszyscy dobrze wiedzą, że Dolny Śląsk zamkami i pałacami stoi. Takich obiektów jest tu niemal sto. Każdy z zabytków to niebywała atrakcja turystyczna. Są jednak takie zamki, które wzbudzają szczególny zachwyt. Należy do nich Zamek Książęcy w Oleśnicy. „Jeden z najładniejszych zamków na terenie Polski. Ma wyjątkowo romantyczny klimat” – napisała turystka, która odwiedziła oleśnicki zamek.

Nieodkryty skarb Dolnego Śląska. Zamek Książęcy w Oleśnicy zachwyca turystów

Zamek Książęcy w Oleśnicy to zabytkowy obiekt, którego początki zaczynają się w XIV wieku. To jeden z najcenniejszych zabytków na terenie Dolnego Śląska. Do 1492 roku w zamku mieszkali książęta oleśniccy. W kolejnych wiekach obiekt był przebudowywany. Z informacji zamieszczonej na stronie olesnica.pl wynika, że pomiędzy 1585-1616 rokiem powstała m.in. dekoracyjna brama wjazdowa do pałacu, bastiony obronne oraz nowe drogi komunikacyjne łączące pałac z zamkiem, pałac z kościołem zamkowym i klatkę schodową pałacu. W kolejnym stuleciu zamek przebudowano na rezydencję pałacową, obiekt przejmowali kolejno nowi właściciele.

W 1885 r. zamek oleśnicki staje się siedzibą każdego następcy tronu Cesarstwa Niemieckiego i Królestwa Prus – wzrosła jego ranga.” - czytamy na stronie olesnica.pl. W latach 1891-1906 w zamku przeprowadzono liczne remonty, w tym m.in. wykonano instalację wodno-kanalizacyjną, oświetlenie, zamontowano także toalety. Nowymi właścicielami od 1926 roku została rodzina von Hohenzollern.

Poważne zmiany nastąpiły w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Jak możemy się dowiedzieć na stronie Zamku Książęcego w Oleśnicy, w latach 1945-1946, budynek zajmowany był przez oddział radzieckiego Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Przebywali w nim byli alianccy jeńcy wojenni, w tym Francuzi i Włosi.

Od końca 1946 r. do połowy 1947r. zamek był wykorzystywany przez Państwowy Urząd Repatriacyjny jako punkt zbiorczy wysiedlanych Niemców. W latach 1950-1953 miało w nim siedzibę Technikum Budowlano-Drogowe. Potem wykorzystywało go szereg instytucji, niedbających o utrzymanie dobrego stanu pomieszczeń.” - można przeczytać na oficjalnej stronie obiektu.

W kolejnych latach zamek był adaptowany na potrzeby ZHP i muzeum. Była tu m.in. Centralna Szkoła Instruktorów i Instruktorów Zuchowych ZHP.

"Jeden z najładniejszych zamków na terenie Polski"

Obecnie Zamek Książęcy w Oleśnicy można zwiedzać. Ten wyjątkowy obiekt składa się z zamku głównego i będącej poza jego obrysem renesansowej części pałacowej. Zwiedzanie zaczyna się od serca zamku, czyli dziedzińca zamkowego.

Warte uwagi są także np. wieża zamkowa, hol główny, sala rycerska, dawny gabinet Wilhelma, sala Zofii Maklemburskiej, komnaty pałacu, czy krużganki.

Bilet do Zamku Książęcego w Oleśnicy kosztuje 27 złotych (bilet normalny), 22 złote (bilet ulgowy). Darmowy bilet przysługuje dzieciom do lat 5. Zwiedzanie zajmuje ok. półtorej godziny. Trzeba jednak pamiętać, że w każdy poniedziałek obiekt jest zamknięty. Zamek otwarty jest od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście na zwiedzanie zamku o 18:00).

W sieci znajdziemy wiele pozytywnych opinii na temat oleśnickiego zamku. Większość osób jest zachwycona zabytkiem. W opiniach Google znajdziemy prawie 3,5 tysiąca komentarzy.

„Jeden z najładniejszych zamków na terenie Polski. Ma wyjątkowo romantyczny klimat, ładne i zadbane otoczenie, wewnątrz jest sporo ciekawych rzeczy do obejrzenia. Mam wrażenie, że jest trochę niedoceniany, rzadko się o nim wspomina w przewodnikach. Polecam zwiedzić zamkowe wnętrza, gdzie zachowało się trochę elementów dawnego wystroju wnętrz. Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem, co jest bardzo komfortowe, bo można zwiedzać w swoim tempie. Szczególne wrażenie robi spacer po balkonach z widokiem na piękny dziedziniec. Polecam!!” - napisała w opiniach Google jedna z internautek.

 My również odwiedziliśmy zamek w Oleśnicy. Zobaczcie poniżej naszą galerię zdjęć. 

Ten dolnośląski zamek to prawdziwa perełka. Mało kto go zna, a wygląda naprawdę uroczo

Quiz. Jak dobrze znasz dolnośląskie zamki? Rozpoznasz je po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Na start coś łatwego. Zamek na zdjęciu to:
Quiz. Jak dobrze znasz dolnośląskie zamki? Rozpoznasz je po zdjęciu?
Listen on Spreaker.