To nie Paweł Królikowski miał grać Kusego w "Ranczu". Aktor z Dolnego Śląska przygotowywał się do tej roli
My, jako widzowie, przywiązujemy się do aktorów odgrywających dane role w naszych ulubionych filmach czy serialach. Mówiąc o "Ranczu" nie wyobrażamy sobie, że ktoś inny miałby odgrywać rolę Lucy, Kusego czy wójta/księdza.
Jak się jednak okazuje, to nie Paweł Królikowski jako pierwszy był brany pod uwagę podczas castingu na rolę Kusego. Początkowo bowiem Robert Gonera miał wcielić się w rolę malarza z Wilkowyj. Jak opowiedział Bogdan Kalus, serialowy Hadziuk, w rozmowie z Super Expressem, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć okazało się, że z niewiadomych przyczyn Gonera zrezygnował. Wtedy to zdecydowano, że w rolę Kusego wcieli się właśnie Paweł Królikowski.
- Moim zdaniem była to zmiana trafiona w punkt - powiedział Bogdan Kalus, w rozmowie z Super Expressem.
Kim jest Robert Gonera? Kariera, filmografia
Robert Gonera urodził się 1 lutego 1969 roku w Sycowie. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy, gdzie zdobywał pierwsze doświadczenia aktorskie w amatorskim teatrze oraz kabarecie "Salon Satyryczny Struś". W 1990 roku zadebiutował w roli Motla Kamzoila w musicalu "Skrzypek na dachu" na scenie Operetki Wrocławskiej, a rok później ukończył wrocławską filię PWST w Krakowie.
Przez wiele lat związany był z wrocławskimi teatrami. Występował m.in. w:
- Teatrze Polskim w latach 1992-1999;
- Teatrze Piosenki w 2005 roku.
W latach 2001-2004 można go było również zobaczyć na deskach legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Za to po raz pierwszy na dużym ekranie mogliśmy go oglądać w roli Jacka "Hefajstosa" Zybiga w dramacie psychologicznym "Marcowe migdały" z 1989 roku. W 1999 roku wystąpił też w teledysku do utworu "Długość dźwięku samotności" zespołu Myslovitz.
Robert Gonera nie jest jedynie aktorem teatralnym. W latach 2000-2006 występował w serialu "M jak Miłość", a od 2023 roku ponownie możemy go tam oglądać w roli Jacka Mileckiego. Dodatkowo, od 2008 do 2009 roku wraz z Katarzyną Glinką prowadził polską edycję teleturnieju "Fort Boyard".
Otrzymał wiele nagród, m.in.:
- w 1994 roku Nagrodę Plastyków Wrocławskich;
- w 1999 roku Najnowsze Kino Polskie oraz Polską Nagrodę Filmową Orzeł za najlepszą rolę męską w filmie "Dług";
- w 2003 roku Dolnośląski Brylant Roku za osobowość twórczą.