Takin (Budorcas) - rodzaj ssaka z podrodziny antylop w obrębie rodziny wołowatych. Te wyjątkowe zwierzęta mieszkają głównie w Azji, choć słowo "mieszkają" jest w tym przypadku nadużyciem. Takiny są niestety gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Narodziny dwóch nowych przedstawicieli cieszy więc tym bardziej.
Takiny w ZOO Wrocław. To nie pierwsze narodziny w ogrodzie zoologicznym
Mówiąc o takinach w kontekście wrocławskiego zoo warto pamiętać o tym, że to nie pierwsze młode tego gatunku. Do Wrocławia takiny zawitały w roku 2017, a od tego czasu urodziło się aż 8 maluchów. Jest to gatunek niezwykle rzadki - na całym świecie takie hodowle, jak w stolicy Dolnego Śląska, znajdziemy tylko w trzynastu ogrodach zoologicznych.
Dlaczego takiny zagrożone są wyginięciem?
Największym problemem dla tego gatunku jest, jak w wielu podobnych przypadkach, działalność człowieka. W Tybecie głównym takiny często stają się obiektem polowań, lokalna ludność zabija je przy użyciu pułapek i kusz. Dlaczego? Dla mięsa, futra oraz rogów tego rzadkiego gatunku. Nie pomagają również wszelkie inne formy ludzkiej ingerencji w naturę - wylesienia, uprawy roślin i hodowle zwierząt.
Jak duże są takiny?
Gatunek ten jest naprawdę pokaźny. Długość ciała takina wynosi od 170 do 220 cm. Jego ogon może mieć do 22 cm, W kłębie zwierzę może osiągnąć do nawet 140 cm, co czyni je niewiele niższe od dorosłego człowieka. Od gatunku ludzkiego takiny są za to znacząco cięższe. Ich waga wynosi od 150 do aż 350 kg.