Co tam w zoo?

Tak wygląda nowa lwiarnia w Zoo Wrocław. Już niedługo zamieszkają tam aż trzy nowe lwy [ZDJĘCIA]

2024-06-20 10:46

Od kilku miesięcy głośno jest o budowie nowej lwiarni w zoo we Wrocławiu. Budynek został już ukończony i sprawnie przeszedł wszelkie odbiory techniczne. Niedługo zamieszkają tam aż trzy nowe lwy, które przyjadą do stolicy Dolnego Śląska zza granicy. Nie będą to jednak jedyni mieszkańcy pawilonu. Zobacz, jak wygląda nowa lwiarnia we wrocławskim zoo.

Wybudowanie nowego pawilonu lwów i surykatek wraz z zagospodarowaniem terenu to najważniejsza inwestycja wrocławskiego zoo w tym roku. Jej koszt to prawie 10 mln zł netto. Dzięki zamontowanym panoramicznym szybom pierwszy raz w historii wrocławskiego ogrodu zoologicznego, będziemy mieli możliwość obserwacji życia lwów przez cały rok.

Lwiarnia jest pawilonem zbudowanym od A do Z pod potrzeby hodowli lwów i surykatek, a zastosowane tu rozwiązania są unikatowe w skali całego zoo. Wybieg jest większy od terenu starej Lwiarni i ogrodzony w sposób pozwalający zwiedzającym na bliższe niż dotychczas obcowanie ze zwierzętami. Dzięki panoramicznym szybom, lwy będą niczym na wyciągnięcie ręki

- Lwy na pewno często będą leżały tuż przy szybach dzięki zlokalizowanym tuż za nimi podgrzewanym skałom. W naturze te koty chętnie wygrzewają się w słońcu, dlatego będą wybierać cieplejsze miejsca. Także w chłodniejsze dni będzie im przyjemnie się tam wylegiwać - mówi Paweł Sroka, kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych. - Lwy jeszcze chętniej niż tygrysy spędzają czas na dworze i to najpewniej tam będzie najłatwiej je wypatrzeć - dodaje.

W środku pawilonu lwy także będą miały komfortowe warunki. Ekspozycja składa się z trzech okrągłych budynków, a w jednym z nich znajduje się duże pomieszczenie tylko dla lwów, gdzie przez panoramiczne szyby będzie można je podglądać przez cały rok. Tam także zamontowano podgrzewane skały, a całość przypomina wypoczywalnię

Tuż obok znajduje się przedwybieg zewnętrzny, czyli wygrodzona siatką przestronna część, w której w razie potrzeby będzie mógł wypoczywać na dworze lew, którego z jakiegoś powodu będzie potrzeba oddzielić od innych członków stada. Przedwybieg tak naprawdę posiada jednak każdy z pięciu wewnętrznych boksów dla lwów. Te boksy można łączyć w dowolne konfiguracje dzięki systemowi przepustów i dać lwom większą przestrzeń lub nawet umożliwić im swobodne chodzenie po wszystkich boksach, wybiegach i przedwybiegach

Boksy znajdują się w części niedostępnej dla zwiedzających. Połączone są korytarzem technicznym. Lwy będą mogły podróżować pomiędzy boksami zarówno tym korytarzem, jak i przepustami, o ile będą podniesione. Co było istotne, przepusty regulowane są bez udziału elektroniki, która bywa awaryjna i oparte na rozwiązaniach mechanicznych. W każdej sytuacji będą niezawodne, a przez to cały pawilon bezpieczny zarówno dla pracowników, jak i lwów.

Wspomniany korytarz techniczny z jednej strony posiada przepust na zewnątrz, który będzie otwierany jedynie podczas transportu lwów. To właśnie tam skrzynie transportowe będą podpinane linami bezpośrednio do ściany, a lwy będą wchodziły ze skrzyni prosto do pawilonu. 

W środku znajduje się oczywiście także zaplecze dla opiekunów, skąd będą mogli oglądać wszystkie boksy lwów przez wielką szybę. Pawilon posiada wiele zabezpieczeń, w tym dodatkowe kraty we wszystkich drzwiach. Jest oczywiście monitorowany.

Najmniejszy z “domków” nowej Lwiarni będzie zamieszkany przez surykatki. Je także będzie można podziwiać zarówno w środku przez szybę, jak i na wybiegu zewnętrznym. Te niewielkie drapieżne ssaki zamieszkują afrykańskie półpustynie, podobnie jak niektóre populacje lwów. Będą doskonałym uzupełnieniem ekspozycji fauny tej części świata.

Całość założenia architektonicznego nawiązuje do afrykańskiej wioski, a okrągłe pawilony posiadają kryte strzechą dachy. Lwiarnia ma etniczną ornamentykę i okalają ją drewniane totemy w jednolitej do pawilonu czarno-pomarańczowej kolorystyce.

Niebawem zamieszkają tam lwy - samiec Togo z zoo w Danii i samice Wanję i Malkię z Francji. Żyją one obecnie w licznych stadach, w których świetnie się odnajdują. We wrocławskim zoo stworzą nowe stado. 

- Mamy nadzieję, że dogadają się wspaniale. Niedługo poinformujemy o tym, kiedy otworzymy nową Lwiarnię. Szczegóły można śledzić na social mediach i stronie internetowej zoo. Już teraz zapraszamy! - mówi Weronika Skupin, rzeczniczka prasowa ZOO Wrocław. 

Nowa lwiarnia w zoo we Wrocławiu już gotowa. Tu jest jakby luksusowo! Zobacz zdjęcia

Wielkanocne poszukiwanie Zajączka w Mini ZOO w Lesznie

O nich uczymy się nawet w szkole! Sprawdź, jak dobrze znasz najpopularniejsze zwierzęta w historii świata [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Jakie imię nosiła klacz Piłsudskiego?