Nigdy tak nie rób w samochodzie. Konsekwencje mogą być bardzo bolesne

i

Autor: freepik.com

Na drodze

Tak trzymała nogi w samochodzie. Po wypadku zostanie kaleką

2023-08-24 15:07

Dziecko trzymało nogi na desce rozdzielczej, gdy doszło do zderzenia z innym samochodem. Obrażenia, jakich doznało są poważne i mogą doprowadzić do kalectwa na całe życie. O konsekwencjach takiej beztroskiej jazdy autem informuje Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze, które opisało jeden z ostatnich wypadków.

- Tym razem, dziecku jadącemu na przednim siedzeniu z nogami położonymi na desce rozdzielczej, przy zderzeniu z innym pojazdem nie pomogły zapięte pasy bezpieczeństwa. Wybuch poduszek powietrznych spowodował rozległe obrażenia, których niewielką część widać na załączonym poniżej zdjęciu RTG – napisali ratownicy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Konsekwencje na całe życie i przestroga dla innych

Ratownicy przestrzegają przed takim beztroskim sposobem podróżowania w aucie i publikują zdjęcie RTG, na którym widać jak poważne mogą być konsekwencje siedzenia z nogami na desce rozdzielczej. Co może się stać z ciałem po wystrzeleniu poduszki powietrznej gdy tak odpoczywamy w aucie? Ratownicy medyczni informują, że w momencie wypadku może dojść przede wszystkim do połamania kości. Poszkodowana osoba może mieć poważne otwarte złamania. To śmiertelna pułapka, bo cała siła uderzeniowa skupi się na nogach i miednicy.

Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze zamieściło zdjęcie, na którym widać uszkodzenia miednicy po wypadku, w którym pasażer trzymał nogi na desce rozdzielczej. Widać tam nawet wyrwanie jednego stawku z panewki. Ale konsekwencji może być znacznie więcej, włącznie z zerwaniem rdzenia kręgowego, złamaniem kręgosłupa, a nawet śmierć. Leczenie w takich przypadkach jest długotrwałe i bolesne, często niestety kończy się kalectwem.

Apel o reakcję

- Reagujmy na takie sposoby podróżowania, zanim w ogóle konieczna będzie tego rodzaju diagnostyka – apeluje jeleniogórskie pogotowie. Trzeba przy tym pamiętać, że poduszka powietrzna może wystrzelić nawet przy niewielkiej stłuczce lub przy zderzeniu ze zwierzęciem, stąd nawet na chwilę nie powinno się w taki sposób relaksować w aucie.

Z Wrocławia na weekend. Stawy Milickie: odwiedź perłę Doliny Baryczy !