Stara Rzeźnia znajduje się w centrum Milicza, przy ul. Szewskiej, będącej ulicą wylotową z Rynku w kierunku Krotoszyna. Przez wiele lat obiekt ulegał zniszczeniu, jednak pozyskana przez gminę dotacja na tzw. modelową rewitalizację, umożliwiła jego odnowienie. Budynek praktycznie wyburzono i wzniesiono na nowo.
- Zamiast ruin mamy nowoczesny obiekt - mówi projektant obiektu Piotr Musielak.
- Miliczanie otrzymali obiekt o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych. Na parterze znajduje się informacja turystyczna i duża sala konferencyjno-widowiskowa. Z kolei na piętrze mamy sale warsztatowe przeznaczone do potrzeb społeczności lokalnej - dodaje projektant.
Przebudowa Starej Rzeźni kosztowała ok. 3,2 mln zł, z czego blisko 3 mln zł pochodziło z budżetu Unii Europejskiej.
Pierwszym wydarzeniem w tym miejscu była premiera książki o powojennej historii Milicza. W premierze "Historii powojennego Milicza 1945-2020" brało udział kilkadziesiąt osób, m.in. autorzy, osoby dostarczające materiały do publikacji czy wykonawcy inwestycji.
- Dzięki najnowszej książce możemy poznać historię miasta w latach 1945-2020. Poruszamy w niej całe spektrum spraw miejskich, politykę, historię, administrację, edukację, sport. Bo tak naprawdę historia Milicza po 1945 r. nie jest znana, a dzięki tej książce przypominamy jej bohaterów, m.in. pierwszego burmistrza miasta Aleksandra Ozgę czy żołnierza wyklętego Antoniego Ptaka - mówi jeden z autorów książki Krzysztof Dawidiuk. Dodajmy, że autorzy przygotowali materiał zgromadzony na aż 400 stronach.
Książkę "Historia powojennego Milicza 1945-2020" będzie można zakupić od 1 września. Znajdziemy ją m.in. w księgarniach w Miliczu i Żmigrodzie, w punktach informacji turystycznej czy w gminnych obiektach na terenie miasta.