Kiedyś to było

Stadion Olimpijski we Wrocławiu tuż po wojnie. To tutaj rozgrywano mecze piłki nożnej

2024-06-17 11:58

Stadion Olimpijski we Wrocławiu powstał w 1926 roku, czyli już prawie sto lat temu. Wbrew obecnej nazwie, w tamtych czasach nie nadawał się on do wydarzeń typu Igrzyska Olimpijskie. Przed II wojną światową reprezentacja Niemiec przygotowywała się tam do igrzysk olimpijskich w Los Angeles. Na obiekcie rozgrywano również mecze piłki nożnej. Zobacz archiwalne zdjęcia.

W lipcu 1948 roku Stadion Olimpijski we Wrocławiu otrzymał nazwę im. gen. Karola Świerczewskiego. Obiekt ten został odbudowany po II wojnie światowej z dużych zniszczeń, jednocześnie też będąc rozbudowanym. W 1978 roku wybudowano wokół stadionu cztery 80-metrowe maszty oświetleniowe. Dzięki temu obiekt stał się najjaśniej oświetlonym stadionem w Europie. 

Wbrew jednak obecnej nazwie, Stadion Olimpijski we Wrocławiu nie zawsze nadawał się do organizowania wydarzeń o ogromnej skali. Przed II wojną światową rozegrano tam III Igrzyska Niemieckie, które były istotnym etapem przygotowań reprezentacji Niemiec do igrzysk olimpijskich w Los Angeles. 

W czerwcu 1991 roku stadion ten został wpisany na listę zabytków województwa dolnośląskiego, a 10 kwietnia 2006 roku jego obiekty zostały odkupione przez miasto od Akademii Wychowania Fizycznego. 

Stadion Olimpijski we Wrocławiu tuż po II wojnie światowej. To tutaj rozgrywano mecze piłki nożnej

Kulisy stadionu w Hamburgu przed meczem z Polska - Holandia. Flagi narodowe... w śmietniku

W którym mieście znajduje się ten stadion? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
W którym mieście znajduje się Camp Nou?