Kopalnia Turów

i

Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Za konflikt z Czechami zapłacili ogromne kwoty

Spór o kopalnię Turów. Czesi i Polacy coraz bliżej ugodowego rozwiązania konfliktu

2021-11-08 14:31

Rzeczniczka ministerstwa środowiska Czech Petra Roubiczkova poinformowała w poniedziałek, że polsko-czeskie rozmowy ws. kopalni węgla brunatnego Turów są kontynuowane telefoniczne. Poszukiwane jest rozwiązanie, które będzie możliwe do przyjęcia dla obu stron - dodała.

Roubiczkova w przekazanym prasie oświadczeniu poinformowała, że telefoniczne negocjacje prowadzone są bezpośrednio pomiędzy ministrem środowiska Richardem Brabcem, hejtmanem kraju (marszałkiem województwa) libereckiego Martinem Putą i przedstawicielami czeskiego MSZ a polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą.

- Celem tych rozmów jest znalezienie rozwiązania, które będzie możliwe do zaakceptowania dla obu stron, a przede wszystkim będzie chronić czeską część granicy przed wpływem wydobycia na środowisko i zdrowie mieszkańców - podkreśliła Roubiczkova. Zapewniła także, że jak tylko nastąpi postęp w rozmowach, jej resort o nich poinformuje.

Minister Moskwa rozmawiała w Pradze z Brabcem w miniony piątek i ustaliła, że strony potrzebują więcej czasu na zajęcie stanowiska odnośnie przygotowywanego porozumienia międzyrządowego w sprawie kopalni Turów. Negocjacje trwają od czerwca.

Spór o kopalnię Turów. Wyrok TSUE i milionowa kara dla Polski

W lutym Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce w sprawie Turowa. Wnioskowały też o nakazanie wstrzymania w niej wydobycia w ramach środka tymczasowego. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która, jak twierdzi Praga, zagraża dostępowi mieszkańców okolicznych gmin do wody. Skarżą się oni także na hałas i pył związany z wydobyciem węgla brunatnego.

W maju TSUE, w odpowiedzi na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie, a później nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niezastosowanie się do wstrzymania wydobycia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!