Smog znów wrócił do Wrocławia. Normy pyłów przekroczone o kilkaset procent

i

Autor: Wojciech Kulig, iqair.com

Alarm smogowy

Smog znów wrócił do Wrocławia. Normy pyłów przekroczone o kilkaset procent

2023-12-07 16:40

Jakość powietrza we Wrocławiu znów jest bardzo zła. W czwartek, 7 grudnia, stolica Dolnego Śląska była jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w regionie. Normy pyłów zostały przekroczone nawet o kilkaset procent.

W czwartek stacje pomiarowe we Wrocławiu i regionie odnotowały bardzo wysokie przekroczenie norm stężenia pyłów zawieszonych PM 10 oraz PM 2,5. Sytuacja ta jest szczególnie groźna dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca (niewydolność serca, czy choroba wieńcowa). Smog niebezpieczny jest także dla osób, które mają przewlekłe choroby układu oddechowego (np. astmę, czy przewlekłą obturacyjna choroba płuc).

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował w czwartek, że najgorsza sytuacja pod względem smogu z rana była na południu i zachodzie Polski. Tradycyjnie wśród miast z najgorszym wynikiem był Wrocław, gdzie zanotowano przekroczenie normy PM2,5 o 444 procent. Bardzo źle było również w Krakowie, Rybniku, czy Opolu. We Wrocławiu w godzinach popołudniowych najgorzej było na ul. Czekoladowej, gdzie zalecane było wręcz unikanie ćwiczeń na świeżym powietrzu, czy zamykanie okien. W pozostałych rejonach Wrocławia też wcale nie lepiej. O aktualnych danych informuje portal iqair.com. W poranny zestawieniu Wrocław znalazł się na 6 miejscu pod względem najgorszej jakości powietrza w miastach na całym świecie.

Obecny czas to najgorszy okres pod względem liczby dni ze smogiem w Polsce. Największy smog występuje w naszym kraju w czasie sezonu grzewczego, między wrześniem a majem. Mamy wtedy w powietrzu duże ilości pyłów.

Smog groźny dla zdrowia. „W miarę możliwości pozostań w domu”

W dni takie jak te, najbardziej cierpią osoby z chorobami serca. Mogą one odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. ból w klatce piersiowej, brak tchu, czy znużenie. Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, czy nasilenie się objawów ataków astmy. Dodatkowo w czasie wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Na stronie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu są zalecenia dla mieszkańców miasta w razie wystąpienia smogu. Czytamy w nich m.in. „Uwaga - zła jakość powietrza we Wrocławiu! W takiej sytuacji, zgodnie z zaleceniami Wrocławskiego Indeksu Powietrza, należy zachować szczególną ostrożność i - w miarę możliwości - pozostać w domu” – komunikuje wrocławski ratusz.”

Ale blask! Choinka we Wrocławiu już świeci! Świątecznie rozświetliła cały Rynek