Rurki z kremem na Manhattanie. Już niedługo święto osiedla Plac Grunwaldzki

i

Autor: Marta Sobala

Rurki z kremem na Manhattanie. Już niedługo święto osiedla Plac Grunwaldzki

2021-05-20 16:57

Fundacja Ładne Historie wraz z partnerstwem „Nasz Grunwald” zaprasza na święto osiedla Plac Grunwaldzki. W ramach obchodów trzydziestej rocznicy otwarcia kultowego namiotu Goliat będzie można m.in. spróbować legendarnych rurek z kremem. W programie wydarzenia m.in. warsztaty z budowania gniazd dla ptaków, spacery historyczne i nauka o drzewach oraz koncert Michała Zygmunta. Pojawi się również mobilna księgarnia Tajnych Kompletów.

Plac Grunwaldzki 30 lat później

W 1991 roku, w miejscu aktualnie funkcjonującego Pasażu Grunwaldzkiego, powstał namiot cyrkowy o średnicy 55 metrów. Nazywany popularnie Balonem mieścił 175 stoisk handlowych. Można tu było kupić warzywa i owoce, ale także ubrania, biżuterię czy kasety magnetofonowe. Goliat szybko stał się miejscem spotkań tej części Wrocławia. 30 lat później Fundacja Ładne Historie wraca wspomnieniami do symbolu Grunwaldu i zaprasza na święto osiedla.

– W ramach lokalnego partnerstwa „Nasz Grunwald” współtworzymy pierwszą akcję zrzeszającą wszystkich, których łączy więź z okolicami Placu Grunwaldzkiego. Sąsiedzkie relacje utrudniła pandemia. To dobry moment, by na gruncie historycznych wspomnień aktywnie i międzypokoleniowo odkryć bogactwo osiedla – mówi Krzysztof Bielaszka z Fundacji Ładne Historie.

Rurki z kremem i święto ulicy Benedykta Polaka

Święto osiedla rozpocznie się 28 maja – w wybranych punktach gastronomicznych pojawią się legendarne rurki z kremem. Trzeba będzie ich poszukać – w kawiarniach i wybranych punktach na placu Grunwaldzkim czekać będą mapki z dokładnymi lokalizacjami. Tego samego dnia w Studiu Zakwas odbędą się warsztaty budowania gniazd dla ptaków. 29 maja to święto ulicy i jej patrona, Benedykta Polaka, pierwszego polskiego podróżnika – z tej okazji odbędzie się edukacyjny spacer połączony z grą uliczną i warsztatami plastycznymi dla najmłodszych. Kolejny weekend, a więc 5 czerwca, to dni otwarte w Odra Centrum – nietypowym domu na wodzie z klimatyczną kawiarnią na dachu.

Czerwcowe spacery z przewodnikiem

W każdą czerwcową sobotę na mieszkańców i odwiedzających osiedle Plac Grunwaldzki czeka spacer z przewodnikiem. Maciej Wlazło, autor popularnego bloga „Beard of Breslau”, oprowadzi śladami poniemieckiego liternictwa, zaś o historii Placu Grunwaldzkiego opowiadać będzie Szymon Maraszewski, jeden z najbardziej cenionych miejskich przewodników po Wrocławiu. Wycieczkę do przeszłości będzie można odbyć również za sprawą wystawy, którą od 26 czerwca będzie można obejrzeć w Pasażu Grunwaldzkim.

Sąsiedzki piknik na finał

Finał osiedlowego święta zaplanowano na 3 lipca – przy skwerze imienia Ireny Sendlerowej, naprzeciwko przystanku tramwajowego „Kliniki”, odbędzie się piknik sąsiedzki. Wydarzenie rozpocznie się spacerem dendrologicznym z Robertem Sobolewskim – współautorem Leksykonu Zieleni Wrocławia i edukatorem promującym wiedzę na temat drzew Dolnego Śląska. Podczas pikniku będzie można wziąć udział w rodzinnych zajęciach z budowania latawców i budek dla ptaków, obejrzeć mistrzowski pokaz toczenia na kole, a oprócz pokazów baniek na osiedlu pojawi się mobilna księgarnia Tajnych Kompletów. Piknik zakończy się koncertowo: Michał Zygmunt w projekcie Odra Sound Design za pomocą zarejestrowanych dźwięków natury i ambientowej barwy gitary, zaprezentuje intymny świat dzikiej przyrody żyjącej w otoczeniu najważniejszej we Wrocławiu rzeki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny – na niektóre warsztaty lub spacery obowiązują zapisy.

Święto osiedla jest pierwszym z działań zawiązanego w grudniu 2020 roku partnerstwa osiedlowego „Nasz Grunwald” – sąsiedzkiej inicjatywy wzmacniania potencjału osiedla Plac Grunwaldzki. Szczegóły dotyczące zbliżających się wydarzeń znajdziemy na stronie organizatora.

Wydarzenie rozpocznie się 28 maja i potrwa do 3 lipca.

Raport z Anteny 20.05
Sonda
Czy niedziele handlowe powinny wrócić?