elektrownia atomowa

i

Autor: Pixaby

Wojna w Ukrainie

Rosja musi opuścić elektrownię atomową w Zaporożu. "To wielkie zagrożenie"

2023-03-28 9:53

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek szefowi agencji energii atomowej ONZ, że bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże nie może być zagwarantowane, dopóki rosyjskie wojska jej nie opuszczą.

Prezydent poinformował na swojej stronie internetowej, że spotkał się z Rafaelem Grossim, dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w elektrowni wodnej Dnipro – na północny wschód od elektrowni Zaporoże.

Zełenski powiedział Grossiemu, że personel zakładu w Zaporożu znajduje się pod stałą presją rosyjskich sił okupacyjnych, które, jak powiedział, nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa i ingerują w procesy technologiczne.

„Bez natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk i personelu z elektrowni jądrowej Zaporoże i terenów przyległych wszelkie inicjatywy mające na celu przywrócenie bezpieczeństwa jądrowego są skazane na niepowodzenie” – stwierdził prezydent Ukrainy.

„Przetrzymywanie elektrowni jądrowej jako zakładnika przez ponad rok – to z pewnością najgorsza rzecz, jaka kiedykolwiek wydarzyła się w historii europejskiej lub światowej energetyki jądrowej”, dodał.

W tweecie opublikowanym w poniedziałek Grossi napisał, że on i Zełenski przeprowadzili rozmowę na temat ochrony zakładu i jego personelu. Dodał, że potwierdził pełne poparcie MAEA dla ukraińskich obiektów jądrowych i przypomniał, że wielokrotnie wzywał do utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni w Zaporożu i ma ją ponownie odwiedzić w najbliższych dniach.

Gen. Skrzypczak ZDRADZA: Zrobią Rosjanom DRUGĄ CZECZENIĘ!
Listen on Spreaker.