kotik ZOO Wrocław

i

Autor: ZOO Wrocław

Ciekawostki

Robi torty dla fok i kotików w ZOO Wrocław. To bardziej skomplikowane niż się wydaje

2025-05-16 12:47

Odwiedzając zoo we Wrocławiu, często możemy trafić na pokazowe karmienia. Są to jednak znacznie bardziej skomplikowane czynności niż nam się wydaje. My widzimy np. to, że kotiki dostają torty z okazji urodzin. W rzeczywistości jednak opiekunowie sprawdzają ich stan zdrowia lub wykonują tzw. enrichment. Sprawdź, na czym to polega.

Spis treści

  1. To ona robi torty dla fok i kotików w ZOO Wrocław
  2. Co to jest enrichment?

To ona robi torty dla fok i kotików w ZOO Wrocław

Z pewnością część z nas widziała na żywo lub na Facebooku, jak kotiki w ZOO Wrocław dostają torty na różne okazje. Ich autorką, a jednocześnie opiekunką płetwonogich, jest Milena Daleczko. Kobieta rozpoczęła tworzenie takich "zwierzęcych słodkości" od 2017 roku. Pierwszy z nich był przeznaczony dla Zoli, która kończyła wówczas cztery lata.

Co ważne, takie torty przygotowywane przez pracownicę zoo są ważnym i jednym z elementów tzw. enrichmentu.

- Pamiętam, że ten pierwszy tort składał się głównie z galaretki barwionej planktonem. Tak się złożyło, że mieliśmy wtedy na zapleczu małe kotiki, więc zawieźliśmy prezent dla Zoli naokoło. To był ciepły czerwcowy dzień, mnóstwo ludzi. Zwiedzający błyskawicznie utworzyli orszak, a dzieci śpiewały naszej Zoli 100 lat. I tak się zaczęło

mówi Milena Daleczko, specjalistka ds. treningu i wzbogacania środowiskowego zwierząt w ZOO Wrocław, w rozmowie z wroclaw.pl.

Od tamtego czasu kobieta tworzyła około 10 tortów rocznie z okazji:

  • urodzin;
  • świąt;
  • na pożegnanie;
  • gdy zwierzę jedzie do innego zoo;
  • na Walentynki.

Takie "słodkości" dla fok czy kotików znacznie różnią się od tych dla ludzi. Najważniejsza jest w nich rybna wkładka. Milena Daleczko zatapia różne przysmaki w lodzie albo mrożonej żelatynie, która utrzymuje całą konstrukcję. Co ciekawe, mają one różne kształty m.in. samochodu, serca czy postaci z kreskówki.

Gdy kotiki albo foki zauważają wspomniany tort, zaczynają na niego polować.

- Rzucają się na zdobycz, pchają tort nosem, zatapiają go, na różne sposoby próbują się dobrać do uwięzionych w lodzie ryb. Zajmuje im to sporo czasu. Z makaronem z mrożonej galaretki, którą im zrobiliśmy z okazji tygodnia włoskiego, poradziły sobie w dwie minuty, po prostu zlizały ją z talerza

dodaje Milena Daleczko, w rozmowie z miejskim portalem.

Właśnie ogłoszono również, że Milena Daleczko została specjalistką ds. treningu i wzbogacania środowiskowego zwierząt.

"Milena od lat zadziwia kreatywnością, tworząc wyjątkowe formy wzbogacenia środowiskowego. Swoje bogate doświadczenie w treningu dzikich zwierząt zdobywała zarówno w Polsce, jak i za granicą, współpracując z uznanymi ośrodkami i ekspertami w tej dziedzinie. W nowej roli będzie odpowiedzialna za opracowywanie i wdrażanie programów treningowych oraz wzbogaceń dla wszystkich zwierząt we współpracy z działami hodowlanymi, zgodnie z wytycznymi EAZA. Wspiera również opiekunów podczas sesji treningowych oraz prowadzi szkolenia z zakresu pozytywnego wzmacniania i stymulacji behawioralnej"

czytamy we wpisie na Facebooku ZOO Wrocław.

Co to jest enrichment?

Enrichment to działania wzbogacające środowisko zwierząt w zoo, które mają urozmaicać ich życie oraz poprzez stymulacje zmysłów, pobudzać je intelektualnie. Chodzi o to, aby mieszkańcy ogrodu zoologicznego nie nudzili się i cały czas mogli zachowywać się tak, jak w nieskończenie różnorodnej i pełnej wyzwań naturze.

Dzięki ciągle zmieniającym się bodźcom na swoich wybiegach, zwierzęta mogą:

  • eksplorować otoczenie;
  • polować;
  • żerować;
  • trenować mięśnie;
  • rozwijać zmysły.

Dotyczy to każdego gatunku, od motyli po naczelne.

Wrocław Radio ESKA Google News
Najmłodszy kotik we wrocławskim zoo otrzymał imię Alfie