MPK Wrocław

i

Autor: Materiały prasowe MPK Wrocław MPK Wrocław

Przedstawiono plan nowych tras tramwajowych. Na Jagodno pojedzie autobus

2022-05-31 11:19

Budowy tras tramwajowych na Swojczyce, Jagodno, Klecinę, Maślice i do szpitala przy ul. Borowskiej – tak brzmi plan rozwoju komunikacji tramwajowej do 2027 r. we Wrocławiu. Na razie jednak miasto musi zrezygnować z tramwaju na Jagodno i zrealizuje rozwiązanie tymczasowe - wybuduje tam trasę autobusową.

30 maja władze stolicy Dolnego Śląska zaprezentowały plan rozwoju tras tramwajowych w mieście do 2027 r.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że w ciągu ostatnich trzech lat na rozwój komunikacji miejskiej we Wrocławiu przeznaczono ponad miliard zł - inwestując w nowy tabor, modernizację dotychczasowego czy poprawę jakości torowisk w mieście w ramach TORYwolucji.

Rozpoczęcie realizacji trasy tramwajowej na Jagodno znalazło się na liście pięciu priorytetów Wrocławskiego Programu Tramwajowego 2.0. Jednak na razie tramwaju na Jagodno nie będzie. Dużą przeszkodą jest brak porozumienia związanego z zaprojektowaniem skrzyżowania planowanej linii tramwajowej z linią kolejową z Wrocławia do Sobótki i Świdnicy. Pojawi się za to autobus.

W Programie Tramwajowym 2.0, który obejmuje priorytetowe inwestycje w infrastrukturę do 2027 r., wskazano budowę także innych nowych tras; to: Swojczyce, Maślice, Klecina oraz trasa do szpitala przy ul. Borowskiej.

Według prezydenta Wrocławia szacowany koszt budowy pięciu nowych tras, wraz z nowym taborem, to ponad 600 mln zł.

Nowe inwestycje mają być finansowane przy pomocy środków unijnych. Trasy na Swojczyce, Maślice i Jagodno zostały zgłoszone do KPO, Dolnośląskiego Ładu i Programu Inwestycji Strategicznych; samorząd liczy też na środki z nowej perspektywy unijnej i nowe programy dla miast.

Wandale zniszczyli pasieki

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!