Protest rolników na Dolnym Śląsku 28 lutego. Czy będą blokady dróg? Nowy komunikat

i

Autor: Dolnośląska Rada Wojewódzka NSZZ RI Solidarność Facebook

Dolny Śląsk

Protest rolników na Dolnym Śląsku 28 lutego. Czy będą blokady dróg? Nowy komunikat

2024-02-28 9:32

Na środę (28 lutego) rolnicy z województwa dolnośląskiego zapowiadali wielogodzinne blokady dróg dojazdowych do Wrocławia. Już od 6 rano zablokowana miała być m.in. Autostradowa Obwodnica Wrocławia i autostrada A4. Okazuje się, że protestujący odwołali zgromadzenia, to nie oznacza jednak końca strajku.

Aktualizacja (godz. 10:00)

W najnowszym komunikacie Dolnośląska Rada Wojewódzka NSZZ RI Solidarność informuje na swojej facebookowej stronie:

"Akcje protestacyjne przeciw tzw. Zielonemu Ładowi i niekontrolowanemu napływowi towarów rolnych rozpoczęła rolnicza Solidarność. Przyłączali się do nas wszyscy. Podjęliśmy to pozytywnie. Powstało hasło - Chłopi Razem! No i mamy teraz mocny jednolity front? Jesteśmy razem? Solidarność rolnicza na życzenie Pana Hołowni nie została wpuszczona do Sejmu. Z zaproszenia ochoczo skorzystali min.rolnicy z OPZZ i Izb Rolniczych.(którzy w swoim statucie mają zakaz prowadzenia akcji protestacyjnych!. Związek dalej będzie robił swoje! Walczył o prawa rolników, działalność po redukcji! Do zobaczenia na barykadach. Wiecie gdzie nas szukać! Tam gdzie dzieje się krzywda chłopska!"

Rolnicy wracają na drogi Dolnego Śląska. Gdzie planowane są blokady?

Jeszcze we wtorek rolnicy zapowiadali, że szykują blokady dróg na Dolnym Śląsku, głównie tych dojazdowych do Wrocławia. Takie informacje pojawiły się po ich powrocie z protestów w Warszawie, gdzie konkretów nie uzyskali.

Już od godziny 6 rano w środę zapowiadali m.in. blokadę ronda w Radomierzycach (na skrzyżowaniu Wschodniej Obwodnicy Wrocławia z ul. Żernicką), DW 372 (Łącznik Długołęka) - skrzyżowanie z ul. Okulickiego, czy ronda im. Księdza Jerzego Popiełuszki w rejonie Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. W tych miejscach jednak się nie pojawili.

Protesty miały dotyczyć również Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i dróg dojazdowych do niej (rondo Obrońców Grodna, skrzyżowanie z ul. Okulickiego). Tych zgromadzeń też nie będzie. Póki co, ruch w tych rejonach odbywa się płynnie. Najprawdopodobniej nie będzie też blokady węzła Kostomłoty na autostradzie A4. "organizatorzy protestu przychylili się do bezkonfliktowego rozwiązania" - czytamy w informacji Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- W środę nie będzie protestów. Jesteśmy świeżo po marszu w Warszawie, wkrótce opublikujemy komunikat, jakie działania podejmiemy dalej – usłyszeliśmy od przedstawiciela Dolnośląskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI Solidarność. Potwierdza to również Urząd Gminy Czernica, który w nocy opublikował w tej sprawie komunikat.

- Dzisiaj z radością informuję, że protest naszych Rolników dobiega końca – zgromadzenie publiczne zostało zakończone. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym stronom – Rolnikom, w tym przede wszystkim Panu Andrzejowi Wojteczkowi, przewodniczącemu zgromadzenia – napisał Marcin Golański, sekretarz Gminy Czernica.

Główne postulaty rolników pozostają niezmienne:

  • odstąpienie od szkodliwych zapisów Zielonego Ładu
  • uszczelnienie granicy Polski przed niekontrolowanym napływem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy

Rolnicy szykują dwudniowy protest w Głogowie

Kompletny paraliż szykuje się w Głogowie. Policja poinformowała, że od rana w czwartek, do godzin wieczornych w piątek (29 lutego-1 marca) odbędzie się tam protest rolników, blokowana będzie krajowa droga nr 12, między mostami drogowymi.

Utrudnienia mają potrwać od godziny 08:00 w czwartek do godz. 20:00 w piątek. Co ważne, protest będzie trwał i w dzień i w nocy.

- Pierwszą blokadę trasy (całkowite zamknięcie obu pasów ruchu) pomiędzy mostami drogowymi w Głogowie na drodze krajowej nr 12 zaplanowano na godz. 10:00. Jednakże utrudnienia w ruchu możliwe od godziny 8:00. Cyklicznie co 45 minut, na czas 15- minutowych przerw ruch będzie otwierany na obu pasach – czytamy w policyjnym komunikacie.

Oto 10 fotografii Wrocławia sprzed lat. Czy poznajesz te miejsca?