Lądek-Zdrój

i

Autor: Michał Rawa, ESKA.pl

Wiadomości

Nawet 57 tys. osób dotkniętych powodzią. Trwa szacowanie strat

2024-09-21 14:37

Na chwilę obecną realnie dotkniętych powodzią w Polsce jest 57 tys. osób – poinformował szef KPRM Jan Grabiec. Stanem klęski żywiołowej objętych jest 749 miejscowości i 2 mln 390 tys. osób. W sobotę, 21 września we Wrocławiu odbyło się spotkanie dotyczące dotychczasowych strat po powodzi.

Wrocław. Trwa szacowanie dotychczasowych strat po powodzi

W sobotę, 21 września we Wrocławiu odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z wojewodami, które służy zebraniu wstępnych szacunków strat i kosztów, jakie trzeba ponieść w związku z odbudową miejsc dotkniętych powodzią w południowo-zachodniej Polsce. Liczba mieszkańców miejscowości objętych stanem klęski żywiołowej - jak podał na spotkaniu szef KPRM Jan Grabiec - wynosi 2 mln 390 tys. osób. Podał też, że dotyczy to łącznie 749 miejscowości. "Głównie to oczywiście wsie, ale również w tej liczbie są miasta" - zaznaczył.

Mówimy tutaj o stanie klęski żywiołowej, natomiast w kolejnej kategorii jest liczba mieszkańców dotkniętych powodzią, tych, którzy realnie pomimo działań ratowniczych i ochronnych, doświadczyli powodzi. To jest na ten moment 57 tysięcy (osób) - zaznaczył, wskazując, że tyle wynosi szacunek z zebranych dotychczas danych - powiedział Jan Grabiec. 

Liczba mieszkańców ewakuowanych w związku z powodzią - jak relacjonował - wynosi 6544.

Natomiast jeśli chodzi o budynki mieszkalne, które uległy zalaniu lub uszkodzeniu w wyniku powodzi, to do tej pory przeanalizowanych zostało 11 502 budynków, które zostały zgłoszone. To są zarówno domy jednorodzinne, jak i budynki wielomieszkaniowe - podał.

Liczba budynków gospodarczych dotkniętych powodzią - jak podał - wynosi 6033, a liczba obiektów użyteczności publicznej (to m.in. szkoły, przedszkola, także obiekty sportowe, budynki administracji, a także mosty i drogi) zalanych lub uszkodzonych w wyniku powodzi wynosi 724.

Uszkodzone m.in. 553 drogi, 95 mostów, 3022 budynki mieszkalne oraz 1518 budynków gospodarczych - taki wstępny stan strat w województwie śląskim w obszarze objętym stanem klęski żywiołowej podał w sobotę we Wrocławiu wojewoda śląski Marek Wójcik. Z kolei wojewoda lubuski Marek Cebula powiedział, że z szacunkowym podaniem strat powodziowych w jego regionie trzeba się wstrzymać do czasu ustąpienia wody. Podał niektóre dane i przedstawił sytuację hydrologiczną na rzekach. Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń poinformował w sobotę, że na godzinę 12 wstępne straty są oszacowane na 3 mld 832 mln 623 tys. zł. Największa dotychczas suma strat dotyczy miasta Jelenia Góra - 750 mln zł.

Powódź 2024. Tak wyglądają miasta po walce z żywiołem

Tak pomaga sobie lokalna społeczność w Kłodzku