Lemury katta to jeden z 108 gatunków lemurów, które występują tylko i wyłącznie na Madagaskarze. Jeszcze 10 lat temu uważano katty za gatunek pospolity i o niskim statusie zagrożenia wyginięciem. To jest jednak już dawno nieaktualne. W ciągu 24 lat liczebność populacji spadła w naturze o 97 procent. Wszystko przez zmiany klimatu, susze, ale także działalność człowieka. Rośnie bowiem trend na hodowanie dzikich zwierząt w domu, a nie każdy potrafi właściwie zaopiekować się lemurem. Po pierwsze, lemury to zwierzęta stadne. Jeśli wychowują się samotnie, tracą na zdrowiu. Po drugie, coraz więcej kłusowników poluje na lemury. To też powoduje, że ich liczebność spada.
Szacuje się, że na Madagaskarze zostało maksymalnie 2 500 osobników tego gatunku, zaś w ogrodach zoologicznych na całym świecie żyje ich ponad 4 000.
Wrocławska grupa lemurów katta, zamieszkująca wyspę przed Terrarium, liczy 20 dorosłych osobników i cztery maluchy, które przyszły na świat z początkiem kwietnia. Można je będzie podziwiać m.in. podczas pokazowych karmień, na które zaprasza opiekunka lemurów, po otwarciu zoo dla zwiedzających.
Lemur katta (Lemur catta) to małpiatka z rodziny lemurowatych, których nazwa pochodzi od słowa „duch, zjawa”, co doskonale oddaje sposób poruszania się oraz odgłosy, które wydają wszyscy przedstawiciel tej rodziny. Katta zamieszkuje niezalesioną, południowo-zachodnią część Madagaskaru i prowadzi naziemny, dzienny tryb życia. Należy do dość dużych przedstawicieli swojej rodziny – długość ciała osiąga 45 cm, przy masie do 4 kg. Nazwa gatunku (katta) pochodzi od słowa „kot” i nawiązuje do wyglądu zewnętrznego, w tym cechy charakterystycznej, czyli ogona, który jest długi (nawet do 60 cm). Pomimo dużych oczu wzrok nie jest najlepszych zmysłem lemura katta. Lepiej rozwinięty jest węch i to dlatego porozumiewają się między sobą za pomocą feromonów – oznaczają nimi terytorium, informują o „nastroju” czy gotowości do rozmnożenia.
W czasie, kiedy zoo jest zamknięte z powodu pandemii, można pomóc chronić lemury katta oraz inne gatunku kupując voucher na „Bilet na przyszłość” z opcją wykorzystania go w ciągu roku od zakupu lub przekazując 1% podatku Fundacji Dodo - KRS: 0000623492, konto bankowe: PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław, nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040.