Pociągiem na lotnisko we Wrocławiu. Projekt gotowy był jeszcze w 2015 roku
Według dawnego projektu połączenia kolejowego z lotniskiem we Wrocławiu, przejazd pociągiem z Dworca Głównego czy Dworca Świebodzkiego na Lotnisko przez Wrocław-Muchobór, Wrocław-Nowy Dwór i Wrocław-Żerniki zająć miał około 20 minut. Wrocław taką trasę planować zaczął jeszcze przed Euro 2012.
Wrocław zrobił studium lokalizacyjne dla połączenia kolejowego linii E-30 z nowym terminalem portu lotniczego - mówi wiceprezydent Jakub Mazur - Wrocławscy radni zgłosili pomysł budowy połączenia kolejowego na lotnisko i zaproszono do składania propozycji na przygotowanie kompleksowego studium wykonalności "Techniczna i środowiskowa dokumentacja dla integracji modalnej Portu Lotniczego Wrocław. Niestety w 2015 roku zmieniła się władza centralna i odłożyła temat naszej wrocławskiej kolei na półkę – dodaje.
Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest umiejscowienie wrocławskiego lotniska, które jest wręcz idealne dla kolei - położone jest ono pomiędzy wałbrzyską i legnicką linią, około 3 kilometry od obu tras.
W 2022 roku Wrocławski Port Lotniczy obsłużył 2,9 mln pasażerów. To orientacyjny potencjał przewozowy dla kolei ok. 1,4 mln. osób rocznie - tak wynika z szacunków samych kolejarzy przedstawianych w dokumencie "Analiza potencjału transferu koleją do portów lotniczych w Polsce". Każdy wzrost ruchu lotniczego generuje proporcjonalny wzrost zatrudnienia i zapotrzebowania na transport do pracy – mówił Karol Przywara, wiceprezes Portu Lotniczego.
Kolej jest niezbędna dla wrocławskiego lotniska
Jak wskazuje dodatkowo Karol Przywara, Port Lotniczy potrzebuje połączenia kolejowego. Obecnie lotnisko obsługuje komunikacja MPK liniami 106, 129 oraz 1 nocna linia autobusowa. Wrocławianie i turyści lubią korzystać z taksówek i własnych samochodów, co stanowi niemały problem dla lotniska.
W praktyce nawet powiększony parking lotniska nie zapewnia wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Dochodzi na lotnisku do absurdalnych sytuacji, gdzie w czerwcu awaryjne parkingi powstawały na płycie lotniska. Kolej staje się niezbędna – opisuje Karol Przywara.
Pociąg na lotnisko we Wrocławiu. Część infrastruktury jest już gotowa
Co ciekawe, Wrocław jest obecnie największym miastem w Polsce, które nie ma połączenia kolejowego z lotniskiem. Jak czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego, takie połączenia mają już: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Modlin (autobusowo-kolejowe), Lublin i Olsztyn. Jeszcze w tym roku oddane ma zostać połączenie w Katowicach, a od 1 października działa połączenie w Rzeszowie.
Wrocławskie lotnisko posiada już część odpowiedniej infrastruktury (60-metrowy tunel dla pasażerów wyprowadzony z podziemi lotniska), umożliwiającej skomunikowanie Portu z centrum miasta dogodnym połączeniem kolejowym. Jest przygotowany wiadukt nad drogą od strony przystanku Wrocław-Żerniki - opisuje Przywara.
Polecany artykuł: