Dolny Śląsk

Oto największe rondo w Polsce. Ta wyspa ma ponad 5 hektarów!

2025-04-01 21:28

Dolny Śląsk pełen jest najróżniejszych ciekawostek. Wśród nich są obiekty, które wpisują się na listę największych, czy najpiękniejszych. To właśnie tu znajduje się największe rondo w Polsce i jedno z największych w Europie. W środku imponującego ronda jest park o powierzchni aż 5 hektarów. Jakie tajemnice skrywa?

Plac Konstytucji 3 Maja w Głogowie to prawdziwy gigant wśród rond w Polsce, a nawet w Europie. Ma imponujące rozmiary, co sprawia, że jest ciekawym miejscem nie tylko na mapie samego Głogowa, ale i całego regionu.

Głogów. Tutaj znajduje się największe rondo w Polsce

Plac Konstytucji 3 Maja zajmuje powierzchnię aż 5 hektarów, a jego obwód wynosi około 850 metrów. Dzięki temu to największe rondo w Polsce i jedno z największych w Europie. Objechanie go zajmuje około minuty, o ile oczywiście nie utknie się w korku.

Dawniej był tu cmentarz

Kiedyś w miejscu ronda znajdował się cmentarz ewangelicki, o czym wspomniał jakiś czas temu prezydent miasta.

- Przed wojną w tym miejscu znajdował się m.in. cmentarz ewangelicki. Dziś jest to park, do którego nie ma dostępu dla mieszkańców. Zamieszkują tam jednak drobne ssaki i ptaki: grzywacz, sierpówka, sroka, pleszka, szpak, pełzacz ogrodowy, kos, mazurek, dzięcioł duży i wrona siwa. Na rodzie rośnie m.in. lipa, klon, jesion, robinia akacjowa, wierzba

– informował Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Tajemniczości dodaje fakt, że pod rondem znajdują się kazamaty i korytarze minerskie, które w przyszłości być może zostaną udostępnione turystom.

Spór o nazwę i wniosek o likwidację

Obecna nazwa ronda upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 maja. Jednak w 2010 roku pojawiła się inicjatywa zmiany nazwy na Mariana Borawskiego, byłego prezydenta Głogowa. Ostatecznie jednak rada miasta nie podjęła uchwały w tej sprawie.

Co ciekawe, w 2024 roku do głogowskiego ratusza wpłynął wniosek o likwidację ronda Konstytucji 3 Maja. Wnioskodawca tłumaczył, że rondo „zagraca” centrum miasta i jest niebezpieczne. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej negatywnie rozpatrzyła ten pomysł.

Korki i dezorientacja kierowców

Rondo leży wzdłuż drogi krajowej nr 12 i łączy ulice Brama Brzostowska, gen. Władysława Sikorskiego, Obrońców Pokoju i Bolesława Krzywoustego. Jest to typowe czterowlotowe skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Największe rondo w Polsce niestety znane jest z korków, zwłaszcza w godzinach szczytu. Kierowcy z innych miast, którzy po raz pierwszy jeżdżą tym rondem, często mają problemy z orientacją na trzypasmowej drodze. Zdarza się, że wjeżdżają pod prąd.

Z ciekawostek: W otoczeniu ronda znajduje się park Leśny oraz odrestaurowany pawilon Goethego z 1910 roku, w postaci nakrytej kopułą rotundy. Niedaleko jest też pomnik poświęcony polskim i niemieckim ofiarom wojny, przemocy i wypędzenia z ziemi głogowskiej.

Oto największe rondo w Polsce. Ta wyspa ma ponad 5 hektarów!