Od 40 lat są nierozłączni w życiu prywatnym i zawodowym. Lech Janerka o swojej żonie

i

Autor: screen z Dzień Dobry TVN

Muzyka

Od 40 lat są nierozłączni w życiu prywatnym i zawodowym. Lech Janerka o swojej żonie

2024-06-18 10:57

Lech Janerka jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął pod koniec lat 70. Wówczas wraz ze swoją żoną, Bożeną Janerką, występował na festiwalach piosenki studenckiej. Na tegorocznej gali Fryderyków muzyk z Wrocławia otrzymał aż pięć statuetek. Artysta nie ukrywa, że to dzięki żonie nadal jest muzykiem.

Lech Janerka o swojej żonie. "Dzięki Bożenie utwierdziłem się w tym graniu"

Trudno zaprzeczyć, że Lech Janerka jest wybitnym polskim artystą. W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch. Wraz z tą formacją nagrał jedną płytę, która do dzisiaj uznawana jest przez wielu za jeden z najistotniejszych albumów w historii polskiej muzyki rockowej

Podczas tegorocznej gali Fryderyki 2024 muzyk z Wrocławia triumfował powrót na rynek po 18 latach przerwy. Zdobył aż pięć statuetek w kategoriach:

  • Artysta Roku;
  • Autor Roku;
  • Kompozytor Roku;
  • Album Roku Alternatywa za "Gipsowy odlew falsyfikatu";
  • Utwór Roku za singiel "Dupa jak sofa". 

Artysta opowiadał w wielu rozmowach, jak wygląda jego praca. Nie zapominała wspomnieć o swojej żonie, Bożenie. Małżeństwo współpracuje już bowiem od 40 lat. Kobieta gra na wiolonczeli w zespole Lecha. 

"Pracujemy razem, ale jednocześnie dzięki Bożenie utwierdziłem się w tym graniu[...] Może jeszcze nagram jakąś płytę bez górnolotnych zakończeń. Moja mama mówiła, że tylko Bóg nie ma początku i końca" - mówił Lech Janerka, w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Artysta z Wrocławia opowiadał o tym, jak poznali się z Bożeną. Było to w szkole pomaturalnej. Żona Janerki przyznała, że muzyk oczarował ją inteligencją, urodą oraz sprawnością fizyczną. Jak wspomina mimo to na pierwszą randkę spóźniła się 1,5 godz. Nie było to jednak przeszkodą, a miłość Lecha i Bożeny zaczęła kwitnąć.  

Żona wokalisty dodała też, że ten rzadko bywał w domu, przez co ich dzieci wychowywały się właściwie bez ojca

"Dzisiaj natomiast jest niezwykle oddanym i kochanym dziadkiem. Jak już mają wnuki, to są bardzo kochający i troskliwi. Ja byłam samotną matką, tak na dobrą sprawę, bo on pracował" - opowiada Bożena Janerka, w rozmowie z Dzień Dobry TVN. 

10 aktorów, o których nie wiedzieliście, że są muzykami | To Się Kręci #35

Muzyka rockowa lat 80 - quiz

Pytanie 1 z 10
Piosenkę "Daj mi tę noc" śpiewał zespół: