Nowe ogródki działkowe powstaną we Wrocławiu. Kiedy można zgłaszać się po działkę?

i

Autor: pixabay.com zdj. ilustracyjne

Wrocław

Nowe ogródki działkowe powstaną we Wrocławiu. Kiedy można zgłaszać się po działkę?

2024-06-25 11:53

We Wrocławiu wybudują nowe ogródki działkowe. Teren pod ogród na Klecinie miasto przekazało Polskiemu Związkowi Działkowców. Przyszli działkowcy mogą już składać wnioski. W nowym miejscu powstanie ok. 135 ogródków działkowych.

Wrocław. Nowe ogródki działkowe powstaną na Klecinie

- Projektowanie nowego ogrodu działkowego na Klecinie jest na ukończeniu, dokument będzie gotowy w lipcu. Wówczas wystąpimy o pozwolenie na budowę. Natomiast nabór działkowców już się rozpoczął - mówi nam Janusz Moszkowski, prezes okręgu Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu.

Łącznie działkowcom miasto przekazało ponad 5 hektarów terenu na wrocławskim Klecinie. Udostępnionych zostanie ok. 135 nowych ogródków działkowych w rejonie ul. Zabrodzkiej. Jak podkreślają urzędnicy, przekazanie terenu PZD to forma rekompensaty za ogródki, które w ostatniej dekadzie zostały wykorzystane między innymi pod budowę ulicy Armii Krajowej, ulicy Borowskiej oraz Klecińskiej.

Część działkowców będzie mogła za darmo przenieść się z likwidowanych ogródków, ale będą też miejsca dla nowych miłośników upraw roślin. Ci z kolei będą musieli wpłacić kwotę partycypacji – poznamy ją dopiero wtedy, gdy pojawi się kosztorys inwestycji.

- Wiadomo, że nie wszystkie osoby z likwidowanych ogródków będą chciały zaczynać od nowa i przenosić się w inne miejsce. Na tym terenie będzie można wybudować na nowo altankę, zaprojektować ogródek wedle własnego uznania – mówi nam prezes. Jak dodaje, zainteresowanie prowadzeniem własnego ogródka stale rośnie, co ciekawe najwięcej zainteresowanych jest wśród młodych ludzi. Dla tych osób okręg PZD we Wrocławiu organizuje dwa razy w miesiącu szkolenia, w których jak podkreśla prezes Moszkowski, zawsze bierze udział nawet do ok. 180 osób.

Opłaty dla nowego działkowicza

Warto pamiętać, że nowy właściciel działki musi na początek wpłacić wpisowe 200 zł do PZD. Dodatkowo jest też opłata w zależności wartości inwestycji i infrastruktury ogrodowej - od 300 do 1500 zł jednorazowo. Ponadto, jeśli kupuje działkę od poprzedniego właściciela, który wybudował tam swoją altankę, ma swoje nasadzenia i urządzenia – opłata za taki majątek wynosi średnio od 5 do 35-40 tys. złotych. Wszystko w zależności od tego, jakie obiekty są wybudowane na terenie ogródka.

300 wolnych ogródków działkowych we Wrocławiu

We Wrocławiu jest obecnie ok. 35 tys. działek, które uprawia ok. 100 tys. mieszkańców. Jak dowiedzieliśmy się w okręgu PZD we Wrocławiu, ok. 250-300 działek w 157 ogrodach czeka na nowych właścicieli.

Te luksusowe wille są na sprzedaż we Wrocławiu. Zobaczcie ich zdjęcia!

Quiz. Śmieszne przysłowia na poprawę humoru. Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 13
Baba o szydle, dziad o...