Smog

i

Autor: pixabay.com

Nowa Ruda stolicą polskiego smogu! "Jesteśmy nadal w czarnym dole"

2022-11-04 12:37

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Nowa Ruda to nowy smogowy lider Polski. To dolnośląskie miasto zwyciężyło we wszystkich trzech kategoriach. Na listę smogowych rekordzistów trafiły aż trzy uzdrowiska w tym Szczawno-Zdrój w województwie dolnośląskim.

Gdzie ze smogiem jest najgorzej? Ranking smogowy

To kolejny coroczny ranking smogowych miejscowości opublikowany przez Polski Alarm Smogowy, który obejmuje dane za rok 2021, mierzone i raportowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Tym razem w trzech kategoriach – najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni – zwyciężyła dolnośląska Nowa Ruda. Zaraz za nią uplasował się Nowy Targ (woj. małopolskie), a potem Sucha Beskidzka (woj. małopolskie). Na listę smogowych rekordzistów trafiły też aż trzy uzdrowiska – Szczawno-Zdrój, Rabka Zdrój, i Goczałkowice-Zdrój.

Na liście smogowych rekordzistów ku zdumieniu brakuje dużych miast. Przeważają małe i średnie miejscowości. Jeszcze kilka lat temu do rankingu trafiał chociażby Kraków, ale odkąd w stolicy Małopolski wprowadzono zakaz spalania węgla i drewna, powietrze uległo znaczącej poprawie. Stężenia pyłów i rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły aż o 45%. Podobnie jest we Wrocławiu, który choć nadal mierzy się z wyzwaniami dotyczącymi poprawy jakości powietrza, zmierza powoli w dobrym kierunku.

Dużo gorzej jest wśród smogowych liderów – we wszystkich miejscowościach w rankingu powietrze nie nadawało się do oddychania przez dwa do trzech miesięcy w roku! Jeśli chodzi o średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu to we wszystkich ocenianych miejscowościach utrzymywały się na poziomie 700-1500% dopuszczalnej normy! W Nowej Rudzie smog trwał 96 dni, czyli praktycznie całą zimę.

- Nowa Ruda wskazywana jest na stolicę smogu, jednak w wielu miejscowościach na Dolnym Śląsku bywa obecnie znacznie gorzej z jakością powietrza. Władze lokalne na pewno powinny robić znacznie więcej jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza. To one są przecież najbliżej mieszkańców. Jednak bez realnego wsparcia finansowego z poziomu krajowego i regionalnego (w tym z funduszy unijnych) te biedne gminy sobie same z problemem smogu nie poradzą. Subregion Wałbrzyski, do którego należy Nowa Ruda, ma szansę na blisko 2 bln zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Trzeba łączyć projekty zmniejszające emisje CO2 z ambitnymi projektami termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła na pompy ciepła i OZE. I to wymaga solidnego wsparcia, szczególnie w obszarze ubóstwa energetycznego - komentuje Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia EKO-UNIA działającego dla zielonej transformacji subregionu wałbrzyskiego, na terenie którego znajduje się miasto Nowa Ruda.

Jak podkreśla Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego - nie bez powodu polska stolica smogu znajduje się obecnie na Dolnym Śląsku - Wynika to ze specyfiki miejscowości z bardzo dużą ilością starych kamienic w położonych w dole centrach oraz zapóźnieniem wsparcia finansowego dla domów wielorodzinnych. Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim - tłumaczy.

Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska i obejmują 2021 rok.

Dr Przemysław Witkowski: "Mamy w tym roku prawdziwy pomór wśród różnych ludzi związanych z rosyjską władzą" [Raport Złotorowicza]