Dolny Śląsk

Niezwykłe podziemia Lubania. Te tunele były zamknięte niemal 80 lat!

2024-07-11 10:41

Kompleks podziemi pod Kamienną Górą w Lubaniu na Dolnym Śląsku kryje w sobie wiele tajemnic. Na ich tropie od kilku lat są członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc na czele z panem Sebastianem Terendą. Obecnie ekipa eksploruje kolejne metry tuneli, które przez niemal 80 lat były niedostępne dla ludzi. Zobaczcie najnowsze zdjęcia.

Tajemnicze lubańskie podziemia. Tunele wydrążono podczas II wojny światowej

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu na Dolnym Śląsku to w rzeczywistości dawne sztolnie wydrążone podczas II wojny światowej pod wzgórzem, które nazywa się Kamienna Góra. Według oficjalnej dokumentacji miał tu być schron przeciwlotniczy. W wyniku badań potwierdzono istnienie 3 sztolni, a także m.in. korytarza łączącego sztolnię nr 1 i 2. Prace polegające na poszukiwaniu podziemi Lubania rozpoczęły się już w 2011 roku. Celem eksploracji jest zbadanie podziemnych korytarzy wykutych w bazaltowej skale.

- To tu rozegrała się ostatnia zwycięska bitwa wojsk niemieckich w 1945 roku. To tu w 2011 roku miejscowy regionalista natknął się na kalkę techniczną z wyrysowanym planem podziemnego kompleksu – opisuje Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc, które zajmuje się eksploracją podziemi Lubania. Jak tłumaczy Sebastian Terenda, to co wydawało się nieosiągalne, ekipie eksploratorów udało się zrobić w 2021 roku. Powstał przekop, dzięki któremu po raz pierwszy od niemal 80 lat człowiek mógł stanąć w mrocznych i zimnych podziemiach.

Stowarzyszenie nieustannie publikuje niezwykłe zdjęcia podziemnych tuneli Lubania. Na fotografiach ze sztolni nr 2 widzimy m.in. wózek wypełniony urobkiem, drewnianą obudowę, wejścia do sztolni, kozioł ciesielski, czy ozdobny fragment jakiegoś ogrodzenia – to wszystko pozostawione na wiele lat w ciemnościach. Do tej pory przez ostatnie 2 lata ekipie udało się udrożnić 16 metrów w śluzie nr 1 oraz zabezpieczyć strop w „łączniku” sztolni 1 i 2.

Potrzebne wsparcie na dokończenie prac

- Obecnie mamy zbadaną sztolnię 1 i 2. Pozostały do odkopania śluzy gazowe. Prowadzimy zrzutkę, żeby nazbierać niezbędne fundusze na ostatni etap prac. Musimy nazbierać wymaganą kwotę, żeby podpisać umowę z górnikami i ostro ruszyć z pracami. Trzeba rozwiązać ostatnią tajemnicę lubańskich podziemi – mówi nam pan Sebastian i zachęca do wsparcia akcji, która jest jedynym takim przedsięwzięciem w Polsce od zakończenia II wojny światowej. Kwota potrzebna do działania to 25 tysięcy złotych. Na stronie zrzutka.pl (Podziemia pod Kamienną Górą) zebrano już ponad 11,5 tys. złotych (dane z 11 lipca).

Dzięki poprzedniej zbiórce pieniędzy eksploratorom udało się wejść do podziemnego schronu wykutego w czasie II wojny światowej w bazaltowym wzgórzu zwanym Kamienną Górą. Bardzo możliwe, że jeśli z biegiem lat uda się udostępnić podziemia do zwiedzania, będą one niebywałą atrakcją i ściągną do Lubania tłumy turystów.

Niezwykłe podziemia Lubania. Te tunele były zamknięte niemal 80 lat!

Quiz. Rozpoznaj powiat po nazwie miejscowości na Dolnym Śląsku. Zdobędziesz 15/15?

Pytanie 1 z 15
Nowa Ruda to miasto w powiecie: