Szokujące wyczyny turystów na Śnieżce
O tym, jak zachowują się turyści na Śnieżce pisaliśmy już niejeden raz. Dach obserwatorium IMGW na szczecie najwyższej góry Karkonoszy stał się dla niektórych atrakcją. Pseudoturyści robią sobie na nim selfie, a przecież tuż za spodkami jest tzw. rynna śmierci. Tutaj na początku 2024 roku zginęły dwie osoby. Wystarczy chwila nieuwagi i zabawa na dachu może zakończyć się tragicznie. Ostatnio pisaliśmy o wyczynach grupy turystów, którzy weszli na oblodzony dach z dziećmi...
- Były momenty, że chłopiec po lewej stronie o mało nie spadł z dachu
– opisywał sytuację w mediach społecznościowych jeden z turystów.
Dach obserwatorium na Śnieżce został ogrodzony
Po tych szokujących wydarzeniach IMGW postanowił ogrodzić wejście na dach jednego ze spodków.
„Karygodne zachowanie turystów na Śnieżce. IMGW-PIB podjął niezwłoczne działania mające na celu zabezpieczenie dostępu do dachu nieczynnej restauracji Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Śnieżce. Zadanie zostało zrealizowane przez pracowników Obserwatorium. Pomimo wyraźnych oznaczeń informujących o zabezpieczeniach, turyści w dalszym ciągu podejmują próby wchodzenia na dach, co stanowi naruszenie art. 193 Kodeksu karnego. W związku z kolejnymi przypadkami tego rodzaju nieodpowiedzialnych zachowań, IMGW-PIB zastrzega sobie prawo do zgłaszania takich sytuacji odpowiednim organom, w tym Policji.”
- przekazano w komunikacie IMGW.
Pytanie tylko, czy takie zabezpieczenia, jak te widoczny sznurki na zdjęciach rzeczywiście wystarczą.
To już ponad 50 lat obserwatorium na Śnieżce
W 2024 roku minęło 50 lat od wybudowania Obserwatorium IMGW w Karkonoszach na Dolnym Śląsku. Pomysły na stworzenie takiego budynku na Śnieżce pojawił się w latach 60-tych. Ogłoszono wtedy konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wygrali go pracownicy Politechniki Wrocławskiej. Ich projekt zakładał, że budynek będzie się składał z trzech brył w formie dysków, o średnicach 13, 20 i 30 metrów wykonanych z żelbetu, stali, szkła i aluminium. „Talerze” na Śnieżce wszystkim kojarzą się z UFO. Coś w tym jest, bo w latach 60-tych także architekci zachwycali się informacjami o niezidentyfikowanych obiektach latających – stąd kształt budynku na szczycie góry.
Do dziś jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Polsce.