Ciekawostki

Które miasto na Dolnym Śląsku jest najbezpieczniejsze? Tak wybrała sztuczna inteligencja

2025-05-20 10:35

W którym mieście na Dolnym Śląsku żyje się najbezpieczniej? Z ciekawości postanowiliśmy zapytać o to sztuczną inteligencję. Które miasto wskazała? Będziecie zaskoczeni.

To miasto na Dolnym Śląsku jest najbezpieczniejsze według AI

Z czystej ciekawości zapytaliśmy sztuczną inteligencję o to, które miasto jest najbezpieczniejsze w województwie dolnośląskim. Wybór może być dla niektórych dużym zaskoczeniem. Najbezpieczniejszym miastem na Dolnym Śląsku okazały się Polkowice. W uzasadnieniu AI wskazała takie argumenty:

  • Bardzo niska przestępczość
  • Aktywna społeczność i skuteczne zgłaszanie zagrożeń
  • Duże inwestycje w infrastrukturę bezpieczeństwa
  • Spokojny, dobrze zorganizowany układ urbanistyczny
  • Stabilna sytuacja społeczna i ekonomiczna
  • Brak tzw. „trudnych dzielnic”

Jeśli szukasz realnie bezpiecznego miejsca do życia lub odwiedzin na Dolnym Śląsku, Polkowice to bardzo dobry wybór — i w wielu rankingach wypadają najlepiej lub w ścisłej czołówce”

– stwierdziła sztuczna inteligencja.

Najbezpieczniejsze miasto na dolnym Śląsku według AI

Polkowice to cały czas rozwijające się miasto na Dolnym Śląsku i ważny ośrodek przemysłowy Zagłębia Miedziowego. Początki miasta sięgają średniowiecza, a według zapisów historycznych, Bolesław I Wysoki z dynastii Piastów wybudował w tym miejscu dwór myśliwski zwany Bolkowicami. Nazwa ta ewoluowała na przestrzeni wieków, przechodząc przez formy takie jak np. Bolkewice, Pulkowice, aż po Polkowice. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, przywrócono polską nazwę Polkowice.

Dziś, na terenie Polkowic znajduje się podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Swoje zakłady mają tutaj takie firmy jak CCC, Volkswagen Motor Polska, Brose Sitech i Sanden. I to właśnie przemysł napędza rozwój miasta i regionu.

Mimo przemysłowego charakteru, Polkowice mają do zaoferowania kilka interesujących zabytków:

  • Rynek Polkowicki: Zabytkowy rynek z 1265 roku, otoczony kamienicami i ratuszem
  • Kościół pw. św. Michała Archanioła
  • Kościół pw. św. Barbary
  • Ratusz (stary i nowy)
  • Wiatrak Holender

W mieście są oczywiście symbole nawiązujące do miedziowego obszaru. Przykładem jest mural „Przyszłość jest z miedzi”, makieta szybu na rondzie (przy skrzyżowaniu ulic Legnickiej i Dąbrowskiego), spiżowa postać górnika w mundurze galowym - naprzeciwko kawiarni „Rynek 26”, czy pomnik wagonik górniczy u zbiegu ulic Kard. Kominka i Głogowskiej.

- To autentyczny wagonik górniczy, jakiego do dziś używa się w kopalniach miedzi do transportu m. in. materiałów budowlanych i innych potrzebnych w pracy górnika rzeczy

- informuje Gmina Polkowice.

Zobacz galerię zdjęć z Polkowic na Dolnym Śląsku