Korea to nie tylko k-pop i dobre kosmetyki. Tym razem pomoże zdiagnozować serca na Dolnym Śląsku

i

Autor: Aleksandra Fedorczuk

Korea to nie tylko k-pop i dobre kosmetyki. Tym razem pomoże zdiagnozować serca w Polsce

2022-11-24 6:48

W środę w Seulu delegacja z Dolnego Śląska podpisała list intencyjny z firmą ATsens z Korei Południowej w sprawie dostawy długoterminowych holterów EKG. - Takie urządzenia w Polsce pojawią się po raz pierwszy. Dzięki nim, pacjent wraz z lekarzem będą mogli stale kontrolować, a także wykrywać zaburzenia takie jak arytmia czy inne choroby serca - mówi Marcin Lerner, wiceprezes wrocławskiego Dolmedu.

W środę w Seulu władze województwa dolnośląskiego z wiceprezesem Dolmedu Marcinem Lernerem wraz z koreańską firmą z firmą ATsens pod przewodnictwem ambasadora RP Piotrem Ostaszewskim, podpisali list intencyjny w sprawie dostawy długoterminowych holterów EKG. Może być to wielki przełom i swoboda zarówno dla polskich lekarzy, jak i pacjentów. Urządzenia te są bowiem bardzo wygodne w użyciu i przyczyniają się do wykrywania chorób serca.

- Holtery EKG są bardzo małe w porównaniu do innych urządzeń i za pomocą specjalnej elektrody, mocowane w sposób nieinwazyjny na górnej części klatki piersiowej - mówi Marcin Lerner, wiceprezes Dolnośląskiego Centrum Medycznego Dolmed. - Dodatkowo nie wymagają ładowania, są wodoodporne i nie posiadają kabli, które bardzo często są zrywane, gdy pacjent się porusza, np. podczas snu, co z kolei może przyczynić się do zakłócenia obrazu diagnostycznego.

AT-Patch obecnie jest wykorzystywane w licznych szpitalach koreańskich. Holtery zaczynają cieszyć się już popularnością chociażby w Wielkiej Brytanii. Ponadto, rozwiązanie uzyskało certyfikację produktu Unii Europejskiej jako urządzenie klasy medycznej 2A. Może bez problemu mieć zastosowanie w warunkach szpitalnych. 1 grudnia będą prezentowane na konferencji w Jakuszycach.

- Takie urządzenia w Polsce pojawią się po raz pierwszy. Dzięki nim, pacjent wraz z lekarzem będą mogli stale kontrolować, a także wykrywać zaburzenia takie jak: arytmia czy inne choroby serca - mówi Marcin Lerner, wiceprezes wrocławskiego Dolmedu. - Wszystko dlatego, że holter EKG zapewnia pomiar w trybie ciągłym przez 14 dni. Dane z badania są zapisywane lokalnie i zgrywane po zakończeniu badania.

- Mamy około 18 rodzajów arytmii serca. Szczególnie trzy mają wpływ na pogarszanie się stanu zdrowia pacjentów. Dzięki holterowi jesteśmy w stanie je precyzyjnie kontrolować. Urządzenie jest małoinwazyjne, można w nim wziąć prysznic, nie utrudnia codziennego funkcjonowania - mówi Jong Ook Jeong, prezes firmy ATsens. - Urządzenia take pojawiały się juz, natomiast nasze jest najmniejsze i najlżejsze ze wszystkich. Na rynku koreańskim pojawiliśmy się 2019 r., jesteśmy także w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Grecji.

Koszt jednego holtera EKG wynosi od 65-85 dolarów.

Misja Seul. Dolny Śląsk robi biznes w Korei Południowej

Korea Południowa to już ostatnia destynacja w ramach programu "Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza". To cykl misji i wydarzeń realizowanych przez Wydział Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Tym razem 12 mikro, małych i średnich przedsiębiorców pojechało do Seulu w poszukiwaniu nowych rynków zbytu i nawiązaniu międzynarodowej współpracy na Półwyspie Koreańskim. Wcześniej delegacje odwiedziły m.in. Tokio, Miami czy Dubaj. 

W ramach wyjazdu odbywają się liczne spotkania, m.in. z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, Koreańskim Stowarzyszeniem Importerów KOIMA czy przedstawicielami firm z kilku branż. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.