Skały osunęły się do Wielkiego Stawu. Słychać było wielki huk
Na filmie, który udostępnił Karkonoski Park Narodowy widać, jak ogromne skały staczają się ze zbocza góry wprost do Wielkiego Stawu w Karkonoszach. Słychać też wyraźnie huk osuwających się głazów.
- Obejrzyjcie do końca jak skały osuwają się do Wielkiego Stawu. Zarejestrowała to Karolina Dobrowolska-Martini. Nasza geolog, Aleksandra Trytek @panizparku opisała zjawisko jako grawitacyjne ruchy masowe – informuje na Facebooku KPN.
Nagranie wzbudziło duże zainteresowanie wśród internautów. Udostępniło je także Miasto Karpacz.
- Góry nie stoją bez zmian od wieków. Góry się zmieniają. Cały czas coś się dzieje, czasem bardzo dynamicznie. A na dowód zobaczcie jak skały osuwają się do Kotła Wielkiego Stawu! - napisano na profilu facebookowym miasta.
Grawitacyjne ruchy masowe skał to zjawisko związane z przemieszczaniem się mas skalnych wzdłuż stoków. Jest powodowane przede wszystkim działaniem siły ciężkości. Ruchy te mogą zachodzić gwałtownie lub powoli, nawet w przeciągu kilku sekund. W Karkonoszach co pewien czas dochodzi do osuwania się skał. Powstaniu takiego zjawiska sprzyja nie tylko nachylenie stoku, ale także nasycenie wodą.
Groźne zjawisko w górach. Może mieć katastrofalne skutki
Zjawisko osuwania się skał może być bardzo niebezpieczne. Na stronie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej Ministerstwa Edukacji Narodowej czytamy m.in. że „W zależności od pokrycia terenu, może dojść do szybkiego ruchu mas skalnych – w przypadku braku pokrycia terenu roślinnością – lub wolniejszego, gdy powierzchnię ziemi spajają rośliny i ich system korzeniowy. Podczas nagłego spływu, który przynosi katastrofalne skutki, najczęściej dochodzi do spływania polegającego na przemieszczaniu się warstw upłynnionego gruntu. Podczas tego zjawiska potoki błota i kamieni spływają z wielką siłą, porywając wszystko, co napotkają na drodze.”
Dlatego tak ważne jest sprawdzanie komunikatów goprowców i przestrzeganie znaków zakazu wchodzenia na zamknięte szlaki letnie. Naukowcy podkreślają, że wpływ na grawitacyjne ruchy masowe mogą mieć w niektórych przypadkach ludzie. Wynika to z eksploatacji coraz większych terenów i zajmowania kolejnych obszarów środowiska naturalnego.