Mistrzostwa Polski Yoyo

i

Autor: piviso/CC0/Pixabay.com

Jojo to zwykła zabawka? Nie dla nich! We Wrocławiu odbędą się mistrzostwa Polski

2022-09-21 8:49

Dla nas to zwykła zabawka, a dla nich to sztuka i dyscyplina sportu. Ekipa Skill Corp Intenational to grupa zrzeszająca różnych zajawkowiczów. Głównie skupiają się na szeroko rozumianych zabawkach zręcznościowych. Mowa o Jojo, Kendamie, czy Balisongu. W najbliższą sobotę (24 września) organizują też mistrzostwa w tych grach.

Olimpiada Zajawek - The Skill Olympics odbędzie się już po raz drugi. Tym razem w Hali Stulecia. Współpracując z eventem One More Game zapraszają nas 24 września 2022 roku do Wrocławia na wydarzenie łączące Mistrzostwa Polski w Yoyo (PYYN), Mistrzostwa Polski Balisong (PBN) i Wrocław Kendama Open (WKO).

Jojo

Większość z nas na pewno kojarzy, ale te bardziej profesjonalne są z lepszych materiałów i nie wracają po szarpnięciu go w górę. Są to tak zwane joja nieresponsywne, w których należy wykonać specjalny ruch, aby te się zwinęło. W turniejach, w większości stali, właśnie z takich się korzysta.

Kendama

To zabawka, która przyszła do nas z Japonii Jedwabnym Szlakiem między XV, a XVIIw.

- W dużym uproszczeniu jest to młotek z kulką połączone sznurkiem. Jakbyśmy wzięli młotek i na dole jego trzonka wydrążyli misę, podobnie na końcach, którymi uderzamy i próbowali podrzucić i złapać kulkę, właśnie do tych mis. To jednak nie koniec, jest jeszcze jeden haczyk. Kulka ma wydrążoną w sobie dziurę, a młotek na górze ma tak zwanego spike-a. Na ten kolec próbujemy nadziać kulkę — tłumaczy Xawery Gawłowski z ekipy Skill Corp, współorganizator Olimpiady zajawek.

Balisong

Potocznie nazywany jest nożem motylkowym. Ta nazwa wielu z nas pewnie mówi więcej i kojarzy się z sycylijską mafią. To bardzo stereotypowe, ale prawdziwe skojarzenie. To nóż, który rozkłada się poprzez przesunięcie dwóch metalowych kawałków w dół względem osi ostrza. Dzięki temu tworzą one rączkę. Zabawa Balisongiem polega na jego składaniu i rozkładaniu ostrza w jak najbardziej efektowny sposób.

W sobotę 24 września wszystkie z tych trzech zajawek będzie można obejrzeć we wrocławskiej Hali Stulecia podczas Olimpiady Zajawek.

Więcej o Olimpiadzie Zajawek posłuchasz poniżej: