Teren kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej od połowy lipca zeszłego roku został przekazany miejskiej spółce WCT Spartan, która zarządza obiektami sportowo-rekreacyjnymi we Wrocławiu. Po opublikowaniu raportu z konsultacji społecznych i zapoznaniu się z opiniami mieszkańców nt. zagospodarowania terenu zieleni z kortami, rozpoczęto prace nad wstępną koncepcją tego jak powinno to tam wyglądać. Pierwsza propozycja nie spotkała się jednak z pozytywnym odbiorem między innymi: Zarządu Zieleni Miejskiej, czy Rady Osiedla Borek. Obawiali się oni przede wszystkim o cenny drzewostan na tym obiekcie.
-Chodziło na przykład o ściankę tenisową, budynek magazynowy, a także łącznik, które chcieliśmy w danym miejscu ulokować. Stanowiło to problem, ponieważ kolidowało z istniejącą tam zielenią, a trzeba by było ją usunąć. Z tym nie zgadzali się mieszkańcy i konserwator, dlatego postanowiliśmy uaktualnić wizualizację i wziąć pod uwagę te informacje - mówi Paweł Łosiński, wiceprezes zarządu Spartana
Co więcej przed rozpoczęciem prac projektowych nad halą tenisową spółka zleciła opracowanie opinii dendrologicznej. Miała ona ocenić, czy inwestycja zagrozi żywotności tamtejszych drzew. Ostatecznie wskazała ona na brak korzeni konstrukcyjnych zieleni, rosnącej wokół planowanego obiektu, a co za tym idzie – możliwe jest postawienie tam hali tenisowej.
Jak wynika z postu na stronie facebookowej Rady Osiedla Borek nowa koncepcja zagospodarowania terenu kortów spotkała się z pozytywną opinią mieszkańców.
Korty tenisowe przy ulicy Pułtuskiej. Jak będą wyglądać?
Inwestycja została podzielona na trzy etapy:
- I etap to budowa hali tenisowej przykrywającej 5 kortów o twardej nawierzchni i zewnętrzną ścianką tenisową
- II etap to budowa budynku kortowego (budynek usługowy z funkcją gastronomiczną i szatniową)
- III etap to zagospodarowanie terenów zielonych wokół kortów
Jak wspominaliśmy wcześniej, w związku z tym, że korty tenisowe położone są w zabytkowym Parku Południowym, to każdy z nich konsultowany będzie z Miejskim Konserwatorem Zabytków. W pierwszej kolejności pojawić ma się hala tenisowa, aby obiekt mógł działać cały rok. Stanie ona w miejscu starego, wysłużonego już balonu.
-W tym roku chcielibyśmy wybudować halę. Najpierw czekamy jednak na decyzje konserwatorskie. Jak już będziemy ją mieli, składamy pozwolenie na budowę do Wydziału Architektury. Dodatkowo w międzyczasie rozpoczęlibyśmy projektowanie budynku. Po jego powstaniu, zajęlibyśmy się całym terenem – dodaje Łosiński
W trakcie trwania inwestycji tereny zielone będą pod stałą kontrolą Inspektora Terenów Zieleni i Inspektora Drzewnego. Ochrona i pielęgnacja drzew będą konsultowane z Zarządem Zieleni Miejskiej.
Koszt I etapu inwestycji to 3,5-4 mln złotych. Przypomnijmy też, że jeszcze do niedawna na tym terenie trenował Krzycki Klub Tenisowy, któremu miasto wypowiedziało umowę. Teraz część jego zawodników przejął inny, ćwiczący obecnie przy Pułtuskiej.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!