tory

i

Autor: pixabay

Nowy przystanek kolejowy na trasie Wrocław-Opole. Pociąg zatrzyma się w Oławie Zachodniej

2022-04-04 14:24

Podpisano umowę na projekt i budowę nowego przystanku kolejowego na trasie z Wrocławia przez Oławę w kierunku Opola. Pociąg zatrzyma się na stacji Oława Zachodnia. Więcej szczegółów w artykule.

Podróżni korzystający z kolei w Oławie i na trasie Wrocław - Oława – Brzeg – Opole zyskają dodatkowy dostęp do pociągów. Będzie nowy przystanek Oława Zachodnia między Lizawicami a Oławą. Czas przejazdu do Wrocławia zajmie ok. 25 min. Przystanek przewidziano koło dużego osiedla mieszkaniowego im. Jakuba Sobieskiego. Podróżni korzystający z przystanków na trasie Wrocław – Opole, Opole Wrocław mają codziennie do dyspozycji około 50 pociągów regionalnych.

– Dzięki inwestycjom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” - takim jak budowa przystanku Oława Zachodnia, zwiększa się dostępność kolei w województwie dolnośląskim. Poprawa dostępu do pociągów w całym kraju i dla wszystkich podróżnych powoduje, że mieszkańcy chętniej wybiorą kolej w codziennych i okazjonalnych podróżach – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Nowy przystanek w Oławie Zachodniej będzie miał dwa perony. Ich wysokość pozwoli pasażerom na łatwe i bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Dojścia będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na peronach zostanie zamontowane oświetlenie, pozwalające na bezpieczne korzystanie z kolei także w nocy. Ustawione zostaną wiaty i ławki. Podróże ułatwi czytelne oznakowanie i gabloty z rozkładami jazdy. Obok przystanku zaplanowano przejście podziemne, które ułatwi komunikacje między peronami.

Zgodnie z umową na projekt i budowę, mieszkańcy będą mogli skorzystać z dodatkowego dostępu do kolei, z peronów Oławy Zachodniej, za 24 miesiące.

Na Dolnym Śląsku z rządowego Programu Przystankowego, poza Oławą Zachodnią, PLK podpisały już umowy na budowy przystanków: Mirków, Szklarska Poręba Średnia, Świdnica Zawiszów, Legnickie Pole, Boguszów-Gorce Dzikowiec. Przewidziane jest także podpisanie umowy na przebudowę peronu w Ścinawie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 01.04 (gen. Jan Rajchel, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Aleksandra Rutkowska) Sedno Sprawy: Jacek Sasin