Magistrat ogłosił konkurs na operatora Jarmarku Bożonarodzeniowego w latach 2020-2022. W jego warunkach znalazły się wymóg postawienia koszy na odpady segregowane, zakaz używania plastikowych sztućców oraz ograniczenie palenia opałem stałym w piecach i wędzarniach na rzecz grilli elektrycznych i gazowych.
Wrocław jest jedynym miastem w Polsce, które nie zarabia na jarmarku bożonarodzeniowym - zauważają aktywiści. Cały zysk zgarnia prywatny operator. Magistrat uważa, że to dobry układ, bo miasto nie ponosi kosztów organizacji.
- Organizator zobowiązuje się do organizacji wszelkich wydarzeń kulturalnych, dostarczenia wody, prądu, zachowania porządku czy kwestii promocji - mówi Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miasta.
Inaczej patrzy na to Paweł Cymbor z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego, który uważa, że wydarzenie takiej rangi nie powinno być "charytatywne." Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy jest w dwunastce najpiękniejszych w Europie.
- Restauratorzy ponoszą opłaty za wystawianie ogródków letnich, ich takie opłaty nie moga ominąć, ale prywatna firmę, która organizuje jarmark już tak? - apeluje Paweł Cybor - Niestety, nasz apel o to, by miasto nie udostępniało prywatnej firmie samego serca miasta, czyli Rynku, całkowicie za darmo, nie spotkał się z aprobatą prezydenta Wrocławia. Bezpośredni zysk z organizacji jarmarków w trzech kolejnych sezonach znów w całości trafi do prywatnego organizatora - dodaje.
Nowy organizator będzie miał przed sobą nowe zobowiązania.
Miasto kładzie nacisk na proekologiczny wymiar imprezy. W warunkach konkursu zastrzeżono, że wystawcy nie mogą korzystać z bezpłatnych foliówek, a do pakowania towaru wykorzystywać wyłącznie papier, papierowe torby albo inne biodegradowalne tworzywa.
Podobne zasady dotyczą jednorazowych naczyń. Kubki, talerze, sztućce, słomki mogą być tylko z papieru, drewna lub tworzyw biodegradowalnych. Dopuszczalne są także ceramiczne naczynia wielokrotnego użytku.
Nowe, proekologiczne zasady dotyczą obejmują przygotowanie dań na stoiskach kulinarnych. Podczas Jarmarku można korzystać wyłącznie z grilli elektrycznych lub gazowych (nie dotyczy to kominków z tradycyjnym procesem wypieku np. podpłomyków, w tych przypadkach drewno stosowane do opalania musi spełniać normy określone prawem).
Na Rynku, placu Solnym oraz na części ulic Oławskiej i Świdnickiej ma stanąć co najmniej 70 stanowisk. Oferty można zgłaszać do 24 lutego, ich otwarcie nastąpi 28 lutego. Na początku marca zostanie podpisana umowa.