Jacek Magiera

i

Autor: Cyfrasport Jacek Magiera

Piłka nożna

Jakie szanse na mistrzostwo Polski ma Śląsk Wrocław? Oto możliwe scenariusze na ostatnie kolejki

2024-05-14 12:34

Jakie szanse na mistrzostwo Polski ma Śląsk Wrocław? Co musi się stać, aby WKS wygrał ekstraklasę? Sprawdziliśmy, jak wyglądają możliwe scenariusze na dwie ostatnie kolejki ligowych rozgrywek.

Jakie szanse na mistrzostwo Polski ma Śląsk Wrocław? 

Ile wynoszą procentowe szanse Śląska Wrocław na mistrzostwo Polski? Na to, ale również na wiele więcej innych statystycznych pytań odpowiedź doskonale zna Piotr Klimek. Użytkownik portalu X dla wszystkich fanów piłkarskiej ekstraklasy (i nie tylko) co tydzień przygotowuje tabelę wszystkich drużyn polskiej ligi, podając przy tym ich szanse kolejno na: mistrzostwo, skończenie na podium, zajęcie miejsca w TOP4, awans do europejskich pucharów, a także spadek. Co liczby mówią o Śląsku Wrocław? Jakie są szanse WKS-u na zostanie mistrzem Polski?

Największe szanse na zdobycie tytułu najlepszej drużyny w całej Polsce ma naturalnie obecny lider, Jagiellonia Białystok. Z obliczeń wynika, że białostoczanie mają na to aż 86,4% szans. Drugi w tym zestawieniu jest Śląsk Wrocław, jednak statystycznie szanse WKS-u nie należą do największych - wynoszą one zaledwie 13,6%. Żadna inna drużyna nie liczy się już w grze o mistrzostwo.

A jak Śląsk prezentuje się w innych statystykach? WKS ma 90,9% szans na zachowanie pozycji na podium, która zagwarantuje drużynie możliwość startu w eliminacjach do europejskich pucharów. Miejsce w najlepszej czwórce jest dla wrocławian niemal pewne - szansa na to wynosi 98,1%. Spadek dla Śląska jest już zupełnie niemożliwy. Zgodnie z obliczeniami, Śląsk sezon skończy z ok. 60 punktami na koncie, co da podopiecznym trenera Jacka Magiery drugie miejsce. Trzy punkty mniej ma mieć Legia Warszawa, a o dwa punkty więcej - Jagiellonia Białystok. 

Co musi zrobić Śląsk Wrocław, aby wygrać mistrzostwo?

Nie jest wielkim zaskoczeniem, że podopieczni trenera Jacka Magiery muszą przeskoczyć w tabeli Jagiellonię Białystok, do czego potrzebują zgromadzić w dwóch ostatnich meczach o trzy punkty więcej od rywali. Aby to uczynić, WKS potrzebuje potknięć Jagiellonii. Jeśli białostoczanie przegrają raz, to Śląsk musi wygrać wszystkie swoje mecze. Jeśli Jaga przegra dwukrotnie, Śląsk będzie potrzebował już tylko jednego zwycięstwa. Jak wygląda jednak terminarz obu drużyn i czy któryś z tych scenariuszów jest realnie możliwy? 

Terminarz Śląska Wrocław:

  • Śląsk - Radomiak, 18 maja, sobota
  • Raków - Śląsk, 25 maja, sobota

Terminarz Jagiellonii Białystok

  • Piast - Jagiellonia, 18 maja, sobota
  • Jagiellonia - Warta, 25 maja, sobota

Na pierwszy rzut oka trudniejsi rywale czekają niestety na Śląsk Wrocław. Radomiak jest drużyną niemal pewną utrzymania, jednak Raków wciąż walczy o europejskie puchary. Atutem WKS-u wydają się także terminy rozgrywania spotkań - podopieczni Jacka Magiery ani razu do meczu nie podejdą znając wynik meczu Jagiellonii, co powinno przełożyć się na nieco mniej odczuwanej presji. 

Aby Śląsk mógł wygrać mistrzostwo Polski, w końcowej tabeli musi mieć więcej punktów od białostoczan. Co stałoby się, gdyby WKS miał tyle samo punktów co Jagiellonia? Wówczas w grę wchodziłby bilans meczów bezpośrednich, który faworyzuje właśnie Jagiellonię. Śląsk co prawda wygrał z obecnym liderem pierwsze spotkanie 2:1, jednak w rewanżu starcie to zakończyło się rezultatem 1:3. Oznacza to, że jeśli Śląsk i Jagiellonia skończą z taką samą liczbą punktów, to właśnie ten drugi zespół zostanie mistrzem Polski. 

Kto spadnie z Ekstraklasy?

Ciekawie wygląda również walka o utrzymanie. Pewne spadku są już drużyny ŁKS-u Łódź i Ruchu Chorzów, a batalia o pozostanie w ekstraklasie rozegra się między Puszczą Niepołomice a Koroną Kielce. Drugi z zespołów spadnie na 89,5%, Puszcza ma na to z kolei tylko 5,3% szans. W dużo lepszej sytuacji od Korony są też Warta Poznań (1,3% szans), Cracovia (3,6%) oraz Radomiak (0,3%).

Oczywiście, wszystkie wartości zmieniają się po każdej kolejce, więc jeśli statystyczne ciekawostki są dla was interesujące i chcielibyście być z nimi na bieżąco, to warto zaobserwować profil Piotra Klimka na portalu X. 

Kamil Grosicki załamany po finale Pucharu Polski