Są natrętne, uderzają w nas wieczorami. Mowa o guniakach czerwczykach
Guniak czerwczyk to chrząszcz, który wyglądem przypomina nieco chrabąszcza majowego, jednak jest od niego znacznie mniejszy – osiąga długość od 14 do 18 mm. Jego ciało ma miodową, żółtobrunatną lub brunatną barwę. Charakterystyczne są również owłosienie głowy i przedplecza oraz podłużne żeberka na pokrywach.
Larwy guniaka czerwczyka, zwane pędrakami, żyją w ziemi przez 2-3 lata, odżywiając się korzeniami roślin. Dorosłe osobniki pojawiają się w okresie letnim, szczególnie aktywne są o zmierzchu.
Guniak czerwczyk we Wrocławiu. Plaga czy normalne zjawisko?
Obecność guniaków czerwczyków we Wrocławiu i okolicach nie jest niczym nadzwyczajnym. Jak tłumaczy profesor Jacek Twardowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:
- Nie należy się bać tych owadów. To jest normalne zjawisko o tej porze roku, kiedy potrafią licznie wieczorami latać, a że są ciężkie i mają niezgrabny lot, to czasem przypadkowo uderzają lub latają gdzieś koło nas. Tylko z tego powodu mogą być uciążliwe, ale żadnej nam krzywdy bezpośrednio nie robią.
Mimo swojej natarczywości, guniaki czerwczyki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla ludzi.
- Mają ostre pazurki, można kogoś nimi wystraszyć, jednak niczym niepokojącym to się nie kończy
– uspokaja profesor Twardowski.
Szkodniki w ogrodzie, czyli pędraki guniaka czerwczyka
Choć dorosłe guniaki czerwczyki nie są groźne dla człowieka, ich larwy, czyli pędraki, mogą wyrządzić szkody w ogrodzie.
– Jest to gatunek, którego larwy zwane pędrakami podgryzają korzenie różnych roślin, są wielożernymi szkodnikami glebowymi i w przypadku ich licznego występowania możemy się liczyć ze szkodami w uprawach
- ostrzega w rozmowie z Radiem Eska prof. Twardowski.
– Mówimy o warzywach przede wszystkim oraz niektórych uprawach rolniczych, jak kukurydza
– dodaje.
Aby szkód w roślinach było jak najmniej, warto zastosować dobre metody ochrony.
- Należy dbać o prawidłowo wykonane zabiegi agrotechniczne. W to wchodzi uprawa roli ze wzruszeniem gleby, zmianą struktury powodowaną przez orkę, czy w przypadku ogródka przekopywanie. Wtedy się ich pozbywamy. Jeśli roślina rośnie w dobrej kulturze, jest optymalnie nawożona i odżywiona, wtedy jest też bardziej odporna na wystąpienie takich szkodników
– mówi nam nasz rozmówca.
Gody owadów po zachodzie słońca
Dorosłe osobniki guniaków wylatują o zmierzchu, zazwyczaj przez dwie do trzech godzin. Samce intensywnie poszukują samic, które w ciągu dnia składają jaja lub ukrywają się wśród roślinności. To właśnie w tym czasie dochodzi do największego wzmożenia ich aktywności.
– Niedługo loty tych owadów się skończą
– zapewnia prof. Twardowski.
Jak się chronić przed guniakami?
Jeśli obecność guniaków czerwczyków jest dla nas szczególnie uciążliwa, możemy spróbować je odstraszyć.
- Jak nam się nie podobają jakiekolwiek owady to najlepiej zabezpieczyć się mechanicznie jakąś siatką w oknie, czy w drzwiach balkonowych. Można szukać rozwiązań w postaci intensywnych zapachów , jak np.. lawenda, wrotycz pospolity – one właściwie większość owadów odstraszają. Nie szukałbym jakichś metod chemicznych, jak aerozole, to zdecydowanie odradzam
– mówi prof. Jacek Twardowski.
Warto więc podkreślić, że inwazja guniaków czerwczyków we Wrocławiu może być uciążliwa, ale nie stanowi zagrożenia dla ludzi.