Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, był gościem Radia Eska. Włodarz w rozmowie z dziennikarzem Krzysztofem Staszkiewiczem opowiedział o tym, jak zamierza spędzić wakacje, jakie wyzwania czekają miasto w najbliższych miesiącach oraz jakie kroki podjęto, aby Wrocław był zabezpieczony przed powodzią.
Prezydent Wrocławia w Radiu Eska. Plany na wakacje i ulubione zakątki w mieście
Prezydent planuje latem krótki wypoczynek, ale podkreśla, że pozostaje w gotowości, jeśli zajdzie potrzeba szybkiego powrotu do obowiązków.
– Mam zaplanowany urlop, z niepokojem obserwuję to, co się dzieje, chociaż we Wrocławiu nie ma jakiegoś większego powodu do niepokoju”
– mówi Jacek Sutryk. – Gdyby sytuacja tego wymagała, jestem gotów wrócić, tak jak już się to zdarzało.
Jednocześnie prezydent podkreślił, że lubi spędzać wakacje we Wrocławiu. Wielka Wyspa, z którą jest emocjonalnie związany, to jego wakacyjna baza.
– Tam mieszkali moi dziadkowie, można powiedzieć, że urodziłem się na Tarnogaju, ale pomiędzy Tarnogajem, Biskupinem a Wielką Wyspą zawsze migrowaliśmy
– wspomina.
Wśród ulubionych miejsc wymienia m.in. Park Szczytnicki, Halę Stulecia i Ogród Zoologiczny. Szczególne miejsce w jego sercu zajmuje jednak Wyspa Opatowicka.
– Jest taka część tej wyspy, która jest bardzo magiczna. Taka nie do końca uporządkowana, dzika i przez to niezwykła
– mówi z zachwytem.
Remonty we Wrocławiu. Co nas czeka?
– W tym roku remontów jest bardzo dużo. Prawie 18 ulic z programu Wrocław na dobrej drodze i jeszcze kilka kolejnych
– wylicza prezydent.
Na liście znajdują się m.in. ulice: Bajana, Drzewieckiego, Śniadeckich, Moniuszki i Powstańców Śląskich. Ta ostatnia to jedna z kluczowych arterii miasta – inwestycja ma potrwać 6 miesięcy i kosztować niemal 20 milionów złotych.
Jak dodaje prezydent, w planach są także nowe przejścia dla pieszych – na pl. Dominikańskim i przy Bastionie Sakwowym. Część prac zakończy się w trakcie wakacji, inne zostaną dokończone jesienią.
– W Polsce z powodu konieczności dokonywania bardzo różnych ustaleń etap przygotowywania projektów jest niezwykle długi. Czasami nawet dłuższy niż sam etap realizacji
– podkreśla Sutryk, komentując m.in. opóźnienia tramwaju na Swojczyce.
Wrocław lepiej przygotowany na powódź?
W kontekście zeszłorocznej powodzi, prezydent zapewnił, że Wrocław jest lepiej przygotowany niż w 1997 roku.
- Myślę, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani, zresztą wiele inwestycji w tak zwanym międzyczasie udało się zrobić, one wzmacniają bezpieczeństwo od strony wody
– zaznacza.
Dodał jednocześnie, że współpraca z Politechniką Wrocławską ma przynieść projekt wzmocnienia wałów w Leśnicy, a w ciągu roku miasto zainwestowało także w sprzęt ratowniczy, łodzie i ciężarówki.
– „Odra jest dobrze zaopiekowana, ale wpływ na to, co się dzieje we Wrocławiu, ma to, co się dzieje powyżej nas
– podkreśla.
Cała rozmowa z prezydentem Wrocławia poniżej.