Intel nie wybuduje fabryki we Wrocławiu

i

Autor: wizualizacja Intel Corporation

Wiadomości

Gigantyczna fabryka nie powstanie na Dolnym Śląsku. Powodem problemy finansowe

Z powodu problemów finansowych Intel na dwa lata wstrzymuje budowę nowych inwestycji. Jedna z nich miała powstać nieopodal Wrocławia. Informacje te przekazał minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Gigant komputerowy nie wybuduje fabryki w Polsce

W połowie czerwca 2023 r. firm Intel ogłosiła, że planuje zainwestować ponad 4,5 mln dolarów w budowę nowej fabryki. Zakład zapewniający około 2000 miejsc pracy miał powstać w Miękninie nieopodal Wrocławia.  Jednak 16 września w godzinach wieczornych minister cyfryzacji poinformował, że Intel zrezygnował ze swoich planów.

Intel wstrzymuje na dwa lata swoje kluczowe inwestycje w Europie – w tym budowę fabryki w Polsce – przez globalne problemy finansowe firmy" - poinformował na platformie X minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Pod budowę zakładu integracji i testowania półprzewodników przez wiele miesięcy prowadzone były intensywne przygotowania - W ubiegłym tygodniu dostaliśmy od Komisji Europejskiej zielone światło na złożenie wniosku o pomoc publiczną dla Intela. To doświadczenie pozwala nam sprawnie realizować podobne projekty i będziemy nad tym pracować w przyszłości - dodał minister cyfryzacji.

Intel już informował, że nowa fabryka w okolicach Wrocławia w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu w Niemczech, pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.

Środki przeznaczone na budowę fabryki zostaną przekazane ofiarom powodzi?

Pod wpisem ministra cyfryzacji zawrzało. Najliczniej wypowiada się pod nim opozycja, która zaproponowała alternatywne przeznaczenie środków pod budowę fabryki Intela.

Skoro inwestycja nie dojdzie do skutku, niech te środki zostaną na Dolnym Śląsku i wesprą samorządy poszkodowane w powodzi. To na pewno nie koniec ich potrzeb, ale warto od tego zacząć - napisał na platformie X były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Minister dodał, że rezygnacja z inwestycji Intela to dla Polski zła wiadomość, a rząd jest zobligowany do próby wyjścia z trudnej sytuacji.

Fabryka Intela nie powstanie w Polsce. Opozycja zaciera ręce

Pod wpisem Krzysztofa Gawkowskiego nie zabrakło także politycznych utarczek. W komentarzu wypowiedział się były premier, który wytknął władzy nieudolność.

Do ostatniej chwili chełpili się, że pracują nad inwestycją Intela. Dziś wycofują się pod osłoną nocy. Tylko Polski szkoda - napisał Mateusz Morawiecki.

Kolejna porażka… CPK nie, atom słabo, fabryka amunicji nie, a teraz Intel? Znowu porażka - dodał poseł PiS Marcin Gwóźdź.

W sekcji komentarzy nie zabrakło także wypowiedzi działaczy, dziennikarzy i zagranicznych polityków.

Nie wiem, czy pan premier miał embargo (sic), czy sądzi, że jak wrzuci informację o 22, to nikt nie zauważy. Ale jak ktoś miał oczy, to widział, co się dzieje już od jakiegoś czasu. Intel ma globalne problemy finansowe. W tym roku wartość akcji spółki spadła o 60 proc. Intel stał się najgorszą spółką w indeksie Dow Jones - napisała na platformie X Anna Wittenberg dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej".

Natomiast  minister finansów Niemiec Christian Lindner podkreślił, że "Wszystkie środki dla Intela muszą zostać zarezerwowane w budżecie federalnym".