praca

i

Autor: pexels

Praca i kariera

Firmy w Polsce masowo zwalniają ludzi. O co chodzi?

2024-04-17 10:48

Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia – donosi w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Masowe zwolnienia pracowników w Polsce

W 2024 r. szykuje się kumulacja masowych zwolnień. Takiej skali w naszym kraju nie było od dawna.

Według zebranych danych przez Money.pl, wzrost liczby grupowych zwolnień w Polsce widać już dwóch lat. W 2022 roku doszło m.in. do zwolnienia 860 członków załogi w firmie MAN Bus Starachowice. Z kolei w 2023 roku firma Cersanit, producent wyposażenia łazienek zredukowała załogę o 230 pracowników w kilku zakładach w kraju, m.in. w Wałbrzychu, Opocznie i Kielcach. Zarząd tłumaczył przyczyny zwolnień "drastycznym wzrostem cen na rynku gazu, będącego podstawowym surowcem do produkcji".

W 12 wojewódzkich urzędach pracy, które odpowiedziały na pytania Dziennika Prawnego, ponad 90 firm zgłosiło w I kwartale zamiar zwolnienia niemal 8 tys. pracowników. Przed rokiem działające na ich terenie przedsiębiorstwa brały pod uwagę rozwiązanie stosunku pracy z nieco ponad 4 tys. osób, a zgłoszenia pochodziły od ponad 80 zakładów. Gazeta podkreśla, że mamy do czynienia z wyraźnym trendem wzrostowym.

Powołuje się też na dane GUS, według których w roku ubiegłym w całym kraju 364 zakłady zgłosiły 30,6 tys. pracowników do zwolnienia – odpowiednio o 6,7 proc. i ponad 47 proc. więcej niż w 2022 r.

Dziennik wskazuje, że powody planowanych redukcji to przede wszystkim sytuacja gospodarcza, w tym spowolnienie obserwowane w strefie euro, które przekłada się na spadek zleceń, a co za tym idzie kłopoty finansowe rodzimych przedsiębiorców. Rosną jednocześnie koszty prowadzenia biznesu, choćby z powodu wzrostu płac.

Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT, który – jak zaznacza "DGP" – jest poniekąd ofiarą swojego sukcesu. Gazeta podkreśla, że firmy zwalniają nie tylko grupowo.

Gdzie na wakacje z wyżywieniem za 1300 zł? Biura podróży kuszą okazjami

Praca psów policyjnych