Festiwal Kwiatów na Zamku Książ

i

Autor: materiały prasowe Festiwal Kwiatów na Zamku Książ

Majówka 2023

Festiwal Kwiatów na Zamku Książ. Księżna Daisy pokaże sekretny ogród

Na Zamku Książ w sobotę rozpoczął się Festiwal Kwiatów. Potrwa do 3 maja. W tym roku największą atrakcją ma być otwarcie dla turystów piątego piętra Zamku Książ, gdzie powstałą kwiatowa aranżacja „Ma Fantaisie”, nawiązująca do ulubionego miejsca wypoczynku księżnej Daisy.

Festiwal Kwiatów i Sztuki na Zamku Książ w Wałbrzychu odbywa się już po raz 33. Podczas festiwalu ponad 30 zamkowych komnat i salonów Zamku Książ w Wałbrzychu zostanie bogato ozdobionych kwiatowymi kompozycjami, stworzonymi przez florystów z całej Polski.

„Tegoroczny Festiwal Kwiatów i Sztuki będzie podróżą przez zamkowe komnaty, śladami najsłynniejszej mieszkanki Zamku Książ – księżnej Daisy von Pless. Sekretny Ogród księżnej Daisy oraz zapiski z jej pamiętników, będą inspiracją dla mistrzów florystyki tworzących kreatywne kwiatowe aranżacje” – wyjaśnia prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska.

Nowość na Festiwalu Kwiatów na Zamku Książ 

Nowością podczas tegorocznego festiwalu będzie udostępnienie turystom V piętra Zamku Książ, gdzie powstanie kwiatowa aranżacja „Ma Fantaisie”. Będzie ona nawiązywać do jednego z ulubionych miejsc wypoczynku księżnej Daisy, a stworzą ją profesjonaliści z Międzynarodowego Instytutu Florystycznego.

Jak co roku, nie zabraknie też atrakcji dla dzieci takich jak warsztaty florystyczne, kreatywne zabawy czy konkury z nagrodami. Dodatkowo na terenie zamku będzie można spotkać animatorów, którzy wcielą się postaci związane z historią Zamku Książ, jak np. Księżną Daisy, jej męża Jana Henryka XV czy ich nadwornego kucharza rodem z Francji, Louisa Hardouina.

Atrakcje Festiwalu Kwiatów

Każdego dnia festiwalu, na parterze Zamku, odbywać będą się wykłady prowadzone przez pracowników działu muzealno-edukacyjnego Książa, mistrzów florystyki oraz zaproszonych gości.

„Podczas spotkań dowiemy się m.in. czym było i gdzie się znajdowało My Fantaisie, oraz jak wyglądał najpiękniejszy i największy bukiet, jaki Księżna Daisy dostała od swojego męża. Usłyszymy m.in. wiele ciekawostek z życia Daisy, a podczas pokazów florystycznych, zobaczymy jak mistrzowie tworzą zachwycające bukiety i kwiatowe kompozycje” – zapowiada rzecznik Zamku Książ w Wałbrzychu Mateusz Mykytyszyn.

Zaplanowano także Nocne Zwiedzanie Zamku Książ z duchami, podczas którego będzie można przejść z przewodnikiem przez skąpany w ciemnościach Zamek Książ.

W strefie roślin zlokalizowanej na parkingu Hotelu Książ będzie można zakupić m.in. cebulki kwiatowe, drzewka bonsai, kaktusy i sukulenty, sadzonki rośli i drzew, zarówno tych doniczkowych jak i ogrodowych, a w strefie domków wystawienniczych wyroby rękodzielników, czy produkty regionalne. PAP

Festiwal kwiatów i roślin