Wrocław

Ewakuacja Trzonolinowca nie będzie jednak potrzebna? "Ekspertyza jest nierzetelna"

2023-07-28 13:42

Sytuacja mieszkańców, którzy na co dzień stacjonują w Trzonolinowcu, zmienia się jak w kalejdoskopie. Nie tak dawno dowiedzieli się o konieczności jak najszybszej ewakuacji ze względu na ostatnią ekspertyzę, wskazującą na bardzo zły stan techniczny budynku, a teraz dowiedzieli się, że jest ona jednak nierzetelna.

W poniedziałek, 24 lipca, wrocławianie dowiedzieli się o konieczności ewakuacji Trzonolinowca. Informacja ta spadła na mieszkańców nagle, z dnia na dzień ich codzienna rzeczywistość miała zostać wywrócona do góry nogami. Teraz okazuje się jednak, że być może szybka wyprowadzka nie będzie niezbędna.  Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał bowiem, że przeprowadzona ekspertyza, na podstawie której wydano zalecenie ewakuacji, jest nierzetelna.

Trzonolinowiec we Wrocławiu. Mieszkańcy mieli się wyprowadzić

Mieszkańcy Trzonolinowca o wynikach ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego budynku zostali poinformowani w poniedziałek. Została ona zlecona przez wspólnotę mieszkaniową, ze względu na styczniowy nakaz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocław. W wykonanym opracowaniu wskazano, że:

  • należy jak najszybciej opróżnić budynek, ewakuując pozostających w nim mieszkańców,
  • zabezpieczyć teren,
  • opracować projekt naprawy lub rozbiórki budynku.
Trzonolinowiec we Wrocławiu w opłakanym stanie

Trzonolinowiec we Wrocławiu nie musi być ewakuowany. Nierzetelna ekspertyza

Głos w sprawie Trzonolinowca w czwartek zabrał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia, Przemysław Samocki. Powiedział on, że opracowanie, które powstało na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej nie spełnia wymogów ekspertyzy. Dodał również, że konkluzja zawarta w przedłożonym opracowaniu o tym, że mieszkańcy powinni „jak najszybciej opuścić budynek” jest „niewiarygodna”.

- Będziemy egzekwować nakaz sporządzenia ekspertyzy technicznej, który został wydany w styczniu. Będziemy wymagać od wspólnoty mieszkaniowej, aby przedłożyła wiarygodną, rzetelną ekspertyzę techniczną, na podstawie której będzie można stwierdzić jaki jest stan techniczny budynku i jakich wymaga to działań ze strony nadzoru budowalnego – powiedział Samocki.

Ewakuacja Trzonolinowca nie będzie konieczna. Co dalej z budynkiem?

Choć pierwszy pożar został już zażegnany, to nie oznacza to, że sprawę należy bagatelizować. Zły stan techniczny budynku jest faktem - z tego powodu w styczniu wydano zresztą nakaz opracowania ekspertyzy. Trzonolinowiec zdecydowanie wymaga naprawy, a pierwsze kroki w tym kierunku poznamy być może już w poniedziałek, 31 lipca, na kiedy zaplanowano zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Istnieje możliwość, że w razie poważniejszego remontu, mieszkańcy będą musieli na jego czas opuścić swoje mieszkania, jednak Urząd Miejski Wrocławia zapowiedział już, że zapewni im wówczas tymczasowe zakwaterowanie.