Śnieg i szron tworzą w górach malownicze krajobrazy. Na drzewach i skałach powstają fantastyczne śnieżne stwory, które wzbudzają duże zainteresowanie turystów.
Śnieżne duchy i potwory w górach. Malowniczy krajobraz tworzy śnieg i szron
O "śnieżnych duchach", które zaczęły się pojawiać w górach powiadomił Karkonoski Park Narodowy. Dziwne, a czasem i przerażające stworki powstają np. na świerkach, które zasypał śnieg. A to wszystko przez spore opady śniegu, które w ostatnim czasie nawiedziły Karkonosze. Na samej Śnieżce jest już 66 cm białego puchu.
Na zboczach gór pojawiają się naprawdę dziwaczne postaci, a wyobraźnia fotografów szaleje. Są też odwołania do stereotypowego Janusza.
- Czy to nie aby nosacz sundajski, symbol tych wszystkich ludzi, którzy nie do końca pasują do otoczenia? Żeby nie obrażać Januszów i Grażyn – napisał Karkonoski Park Narodowy zamieszczają zdjęcie śnieżnej postaci przypominającej słynnego mężczyznę w sandałach z dużym brzuchem.
Krajobraz w górach jak w bajce. Jak powstają śnieżne dziwadła?
Obecna mroźna i śnieżna pogoda w górach sprawia, że na zboczach powstają fantastyczne białe stworki przypominające postaci np. z bajek. W rzeczywistości stworki te powstają w procesie, podczas którego silny wiatr zdmuchuje śnieg na szron znajdujący się na drzewach. Śnieg lepi się do gałęzi i tworzy śnieżne postaci przypominające często potworki i duchy. Zjawisko to można obserwować przez całą zimę.
Co ciekawe, spotkane potworki nie będą zawsze takie same, a to dlatego że śnieg pada w różny sposób i z różnych stron. To z pewnością jedna z wielkich atrakcji górskich wędrówek.