nowy park

i

Autor: Auart/CC0/PxHere.com nowy park

Dzięki interwencji mieszkańców park Krzycki we Wrocławiu zostanie zaprojektowany od początku. Prezydent pisze list otwarty

2020-06-07 16:30

Uratowali przyrodę w dolinie potoku Olszówki. Dzięki interwencji lokalnych aktywistów park Krzycki i kolektor deszczowy we Wrocławiu zostaną zaprojektowane od początku. Prezydent Wrocławia wystosował w tej sprawie list otwarty do mieszkańców.

“Zaczynamy od białej kartki” - napisał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w otwartym liście, który został opublikowany w czwartek. Park Krzycki zostanie więc zaprojektowany od początku, ponieważ mieszkańcy osiedla Krzyki, a także lokalni aktywiści nie zgadzają się na, zaproponowaną przez magistrat, trasę kolektora deszczowego. Teraz już nie wiadomo, czy w parku będą zlokalizowane stawy retencyjne i czy betonowa rura zostanie w ogóle wybudowana. Wszystko zależy od wspólnie wypracowanego głosu miasta, mieszkańców i ekspertów.

Przypomnijmy - zadaniem kolektora miało być odprowadzenie wody opadowej z części osiedla Krzyki do parkowych jezior (w ramach parku Krzyckiego). Prezydent uważał, że w szczególności ul. Krzycka jest przy każdej ulewie “podtapiana”. Mieszkańcy osiedla sugerują jednak, że wystarczyłoby poprawić infrastrukturę deszczową na ul. Krzyckiej, a nie budować w tym celu kolektor w dolinie Ślęzy, która ma ogromną pojemność sama w sobie.
Mieszkańcy nie chcieli też, aby rura biegła odcinkiem od planowanego parku do ul. Racławickiej.

- Na projekcie trasa kolektora przebiega przez bardzo bogaty przyrodniczo teren, który świetnie "retencjonuje" wodę we własnym zakresie - mówił Łukasz Szymanowicz z Przyjaznego Wrocławia, który również mieszka na Krzykach.

Po medialnym sprzeciwie mieszkańców i aktywistów magistrat ogłosił, że projekt powstanie jeszcze raz, uwzględniając różne głosy.

“Chciałbym, aby ulice i nieruchomości na osiedlu Krzyki przestały być zalewane podczas ulewnych deszczy, ale inwestycja musi zostać wykonana z poszanowaniem przyrody – piękne drzewa zostaną zachowane, woda opadowa odprowadzana ze zurbanizowanych terenów będzie zasilała Olszówkę Krzycką i otaczające ją cenne przyrodniczo tereny o charakterze łęgowym i grądowym. Sama Olszówka będzie nadal ważnym elementem małej retencji, zachowamy mikroklimat tego miejsca. Park Krzycki zaprojektujemy wspólnie z mieszkańcami, w ramach konsultacji społecznych. Będzie to nowa przestrzeń do rekreacji i odpoczynku, która powstanie w zgodzie z najnowszymi trendami”

- czytamy w liście, podpisanym przez prezydenta.

Mieszkańcy chcą, aby w procesie koncepcyjnym uczestniczył interdyscyplinarny zespół, składający się nie tylko z ekspertów MPWiK, ale również meliorantów, przyrodników czy specjaliści od małej retencji.

- MPWiK zadeklarowało, że jak najbardziej będzie współpracowało ze środowiskiem naukowym - mówi Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektorka departamentu zrównoważonego rozwoju urzędu miejskiego - Ten projekt był przygotowywany wiele lat temu. Bazował na koncepcji z 2007 roku, więc ciężko, aby odpowiadał na wszystkie wyzwania klimatyczne, z którymi mamy teraz do czynienia. Chcemy skutecznie zagospodarować wody opadowe - dodaje Szymczak - Pomianowska.

Nowej koncepcji parku Krzyckiego możemy spodziewać się za pól roku. Inwestycja powinna być zrealizowana do 2023 r.