Serce Wzgórz Dalkowskich Drzewem Roku 2024. Ten buk ma już 300 lat!
Buk „Serce Wzgórz Dalkowskich” rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce na Dolnym Śląsku. Ma już 300 lat! Jak tłumaczą organizatorzy konkursu, buk jest znany wśród lokalnych fotografów i artystów. Był tu nagrywany teledysk, organizowano także koncerty plenerowe.
- Jest centrum życia mikroregionu. Legenda głosi, że drzewo to spełnia marzenia – turyści często wrzucają do dziupli w buku łupinki bukowe z własnymi życzeniami - poinformował Klub Gaja, który jest organizatorem plebiscytu.
Głosowanie na Drzewo Roku 2024 trwało przez cały czerwiec. W plebiscycie wzięło udział łącznie 16 najciekawszych drzew z całej Polski. Wybrano je z ponad 40 zgłoszeń, które napłynęły do Klubu Gaja. Były wśród nich wiekowe dęby i buki, sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. Jak przekazał prezes Klubu Gaja Jacek Bożek - kolejna edycja konkursu, już czternasta, była bardzo zacięta, a rywalizacja towarzyszyła finalistom do ostatniej chwili głosowania.
Internauci oddali aż 43,2 tys. ważnych głosów, a na stronie plebiscytu www.drzeworoku.pl zanotowano ponad 320 tys. odsłon. Rywalizację wygrał ostatecznie buk „Serce Wzgórz Dalkowskich”, na który oddano 10 521 głosów. Drugie miejsce zajął 300-letni „Platan Miłości” w Targoszynie w gminie Mściwojów w województwie dolnośląskim. Na niego oddano 10 127 głosów. Trzecią pozycję zajął 350-letni dąb „Robert” z Warszawy z 6,1 tys. głosami.
Buk z Dalkowa będzie reprezentował Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku
Bielskie stowarzyszenie poinformowało, że „Serce Wzgórz Dalkowskich” w lutym 2025 roku będzie polskim reprezentantem w międzynarodowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku plebiscyt wygrało drzewo także z Dolnego Śląska, a był to buk „Serce Ogrodu” w arboretum Wojsławice – ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym roku zdobył on także tytuł Europejskiego Drzewa Roku.
Konkurs na drzewo roku promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów. Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt.