Ciekawostki

Są piękne, ale bardzo niebezpieczne dla człowieka. Te trujące kwiaty spotkasz w górach

2024-07-01 13:02

Naparstnica purpurowa latem pięknie przyozdabia szlaki turystyczne w górach. Jednak kwiaty te są jednymi z najbardziej trujących roślin w Polsce. O toksycznych właściwościach naparstnicy przypomina Karkonoski Park Narodowy.

Naparstnica zwyczajna nazywana jest „dzwonami umarłych” lub „rękawicą czarownicy”. Ma przepiękne kwiaty i spotykana jest najczęściej na terenach górskich, m.in. w Tatrach i Karkonoszach. Ma długie łodygi, zielone liście, a kwiaty w kształcie dzwonków. Rośnie nawet do 160 cm wysokości. Niestety, naparstnica zwyczajna może stanowić duże zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Naparstnica ma piękne kwiaty, ale jest trująca. Nie próbuj dotykać

Naparstnica kwitnie od czerwca do sierpnia i właśnie wtedy najczęściej jest spotykana podczas górskich wędrówek. Turyści mogą zobaczyć np. naparstnicę purpurową, a to gatunek obcy, który zadomowił się w polskiej florze. Imponujące, kwitnące łany tej rośliny można napotkać m.in. w Beskidzie Śląskim i Górach Suchych. Naparstnica purpurowa jest jednak bardzo niebezpieczna dla człowieka.

- Piękna, ale inwazyjna i trująca. Naparstnica purpurowa Digitalis purpurea tworząc zwarte łany ogranicza rozwój rodzimej flory. Jest trująca, choć raczej celowo nikt jej nie zje, ale np. dzieciom może się zdarzyć, a naparstnica ta może doprowadzić do silnych wymiotów, zaburzeń widzenia, zaburzeń rytmu serca, problemów z układem oddechowym tłumaczy Karkonoski Park Narodowy. Jak informują pracownicy parku, gatunek został rozpowszechniony na skutek działalności człowieka, ale dopiero w czasach nowożytnych - za graniczną datę przyjmuje się wyprawę Kolumba do Ameryki, czyli 1492 rok.

W Karkonoszach można spotkać także naparstnicę zwyczajną Digitalis grandiflora z żółtymi kwiatami. Jednak także i ona jest rośliną trującą. - Zawiera saponiny i toksyczne glikozydy kardenolidowe (nasercowe), które mogą działać leczniczo, ale w ludzkim organizmie się kumulują i mogą się okazać zabójcze. Trująca dawka suszu to już 1-2 gramy. Dlatego obecnie w celach leczniczych wykorzystywana jest jej kuzynka naparstnica wełnista Digitalis lanata, której glikozydy się nie kumulują. Naparstnica zwyczajna jest gatunkiem chronionym – dodają pracownicy KPN. W skrajnych przypadkach zatrucie glikozydami może doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

W przypadku wystąpienia objawów związanych z zatruciem naparstnicą trzeba skontaktować się lekarzem. Przyrodnicy zalecają unikanie jakichkolwiek kontaktów z tą trującą rośliną i przypominają, że już samo dotknięcie kwiatów może wywołać objawy alergii.

Są piękne, ale bardzo niebezpieczne dla człowieka. Te trujące kwiaty spotkasz w górach

Które z tych miejscowości leżą na Dolnym Śląsku? Rozwiąż szybki quiz
Pytanie 1 z 11
Na początek będzie łatwo. Karpacz leży w województwie dolnośląskim, około 10 km od granicy z Czechami