Koszykówka

Dramatyczna końcówka w meczu Śląska. Co muszą zrobić wrocławianie, aby wejść do fazy play-off?

2024-02-13 9:53

Poniedziałkowe starcie Śląska Wrocław ze Startem Lublin było prawdziwą ucztą dla oka. Choć po pierwszych trzech kwartach wydawało się, że wrocławianie z dużą łatwością zwyciężą w Hali Orbita, to goście ruszyli w szaloną pogoń, doprowadzając do dogrywki. Tam lepszy okazał się jednak WKS, rzutem na taśmę przedłużając nadzieje na awans do fazy play-off.

Śląsk Wrocław - Start Lublin 97:95. Niebywała końcówka meczu

Starcie Śląska Wrocław ze Startem Lublin od początku zapowiadało się niezwykle ciekawie. Oba zespoły mają swoje ambicje oraz ciekawe składy, jednak ze względu na różne problemy w trakcie sezonu ich pozycja w tabeli nie do końca odzwierciedla potencjał drużyny. Zarówno Śląsk, jak i Start, pod koniec sezonu chcą znaleźć się wśród ośmiu najlepszych klubów w Polsce, które zawalczą w fazie play-off o mistrzostwo. Przed pierwszym gwizdkiem w lepszej sytuacji byli goście, którzy w razie zwycięstwa mogli nie tylko odskoczyć nieco od goniących w tabeli rywali, ale nawet wyprzedzić Legię Warszawa, wskakując tym samym na pozycję pozwalającą na start w play-offach. Dla wrocławian z kolei był to ostatni moment, by nawiązać jeszcze walkę o top 8 i okazja do "urwania" punktów bezpośredniemu rywalowi w wyścigu o fazę play-off.

Przez pierwsze trzy kwarty nic nie wskazywało na to, że Śląsk może mieć jakiekolwiek problemy w tym meczu. Wrocławianie w ofensywie grali wyśmienicie - w każdej z kwart zdobyli po 26 punktów, a ich dyspozycja rzutowa stała na bardzo wysokim poziomie. Tylko po pierwszej połowie Hassani Gravett miał na koncie już aż 18 punktów, a jego koledzy z drużyny również regularnie dokładali trafienia za trzy punkty. WKS popełniał niewiele błędów, notował wyjątkowo mało strat, a do ostatnich 10 minut meczu podchodził z 15-punktową przewagą. To właśnie wtedy jednak coś się posypało. Start Lublin przeszedł na obronę strefową, co całkowicie zmieszało wrocławian. Goście doprowadzili do dogrywki, w której jednak... przegrali. Śląsk w ostatnich pięciu minutach wygrał 8:6, ustalając ostateczny rezultat spotkania na 97:95.

Co musi zrobić Śląsk Wrocław, aby awansować do fazy play-off?

Po starciu ze Startem Lublin wrocławianie znajdują się na 12 miejscu w tabeli, mając dokładnie 30 punktów na koncie oraz jeszcze 10 spotkań do rozegrania. W pomeczowym wywiadzie jeden z koszykarzy WKS-u, Daniel Gołębiowski, przyznał, że znali ogromną stawkę tej rywalizacji i ma nadzieję, że to zwycięstwo popchnie zespół do serii kolejnych wygranych. Do ósmego miejsca, które pozwoli Śląskowi wystartować w fazie play-off, brakuje tylko dwóch punktów, jednak peleton pościgowy składa się z kilku drużyn. Ósma obecnie jest Legia, a za jej plecami znajduje się wspomniany Start Lublin, Czarni Słupsk i Arriva Toruń - każdy z zespołów jest aktualnie nad Śląskiem w tabeli.

Dobrą informacją dla WKS-u jest z pewnością fakt, że czekają ich jeszcze starcia ze wszystkimi, nie licząc Startu Lublin, rywalami do walki o play-offy. Z drugiej strony, wrocławianie zagrać będą musieli również między innymi z obecnym liderem, wiceliderem i trzecią siłą Orlen Basket Ligi, więc o punkty wcale nie będzie łatwo. Najważniejszym wnioskiem jest jednak to, że losy sezonu wciąż są w rękach koszykarzy Śląska - zaliczając serię zwycięstw z bezpośrednimi rywalami, WKS ma spore szanse na wskoczenie do fazy play-off, gdzie możliwe będzie już wszystko. Przypominamy, że zakończenie sezonu w czołowej ósemce upoważnia do gry w mini-turnieju z najlepszymi drużynami w kraju o mistrzostwo Polski.