Dolnośląskie uzdrowiska po powodzi. Które są zamknięte, a które otwarte? Lista

i

Autor: Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. /Facebook W powodzi ucierpiał budynek sanatorium przy ul. Paderewskiego w Lądku-Zdroju. W Zdroju Wojciech za darmo dostępne są codziennie ciepłe natryski w zakładzie borowinowym

Powódź 2024

Dolnośląskie uzdrowiska po powodzi. Które są zamknięte, a które otwarte? Lista

2024-09-26 11:53

Dwie placówki uzdrowiskowe w Lądku-Zdroju zamieniły się w ośrodki pomocy dla mieszkańców i miejsca noclegowe dla żołnierzy. Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że wstrzymano w nich leczenie i przyjmowanie pacjentów. NFZ podkreśla jednak, że kuracjusze dostaną nowe terminy wyjazdów lub będą mogli udać się do innych uzdrowisk.

Mieszkańcy Dolnego Śląska zmagają się ze skutkami wielkiej powodzi, jaka dotknęła ten region w połowie września. Niektóre miasta i wsie zostały całkowicie zniszczone przez żywioł. Kataklizm nie oszczędził m.in. Lądka-Zdroju, gdzie znajdują się placówki uzdrowiskowe.

Uzdrowiska w Lądku-Zdroju odwołały przyjazdy pacjentów

Lądek-Zdrój został mocno zniszczony podczas tegorocznej powodzi. Dwie placówki uzdrowiskowe, które znajdują się na terenie tego miasta musiały tymczasowo zawiesić przyjazdy kuracjuszy. Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, są to 23 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny i Uzdrowisko Lądek-Długopole SA. Ważną informacją jest to, że pacjenci będą mieli nowe terminy wyjazdów i będą mogli też wybrać się do innych uzdrowisk.

Aktualnie w obu placówkach kwaterowani są żołnierze, strażacy, harcerze i wolontariusze.

- Jeden z obiektów przy ul. Paderewskiego został częściowo uszkodzony. Wiemy już, że będzie możliwy jego remont. W Długopolu-Zdrój woda zalała część uzdrowiskową parku, ale tam nie doszło do zniszczeń, trzeba tylko osuszyć. Uzdrowisko to działa normalnie

– mówi nam Aleksandra Sędziak, naczelna lekarz uzdrowiskowa na Dolnym Śląsku.

Jak zaznacza, źródła wód leczniczych i odwierty w Lądku-Zdroju są bezpieczne i nie ucierpiały podczas powodzi. Problem jest obecnie z ogrzewaniem i możliwością podgrzania wody komunalnej. Posiłki dla służb przygotowywane są na kuchenkach elektrycznych. Co ważne prąd i woda niemal w całym Lądku-Zdroju zostały już przywrócone, kłopoty są jednak z gazem i kanalizacją – tu naprawa jest trudniejsza.

W 23. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Lądku-Zdroju zakwaterowana została część żołnierzy Wojska Polskiego. Dyrekcja placówki zaoferowała służbom nocleg, pełne wyżywienie oraz wszelką niezbędną pomoc.

- Niezwykłe oddanie naszych pracowników zasługuje na podkreślenie – z ogromnym sercem angażują się w pomoc wszystkim potrzebującym, nie zważając na własne straty i trudności. Dziękujemy za ich niezłomną postawę i wsparcie w tych trudnych chwilach

– napisano w jednym z komunikatów na stronie 23 WSzUR SP ZOZ w Lądku-Zdroju.

Placówka otworzyła również punkt wsparcia psychologicznego, który jest dostępny również dla dzieci.

- Jesteśmy tu, aby pomagać wam przejść przez trudne chwile i zapewnić niezbędne wsparcie

– zaznaczono.

Co ważne, zaplanowane turnusy rehabilitacyjne i uzdrowiskowe w 23 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym SP ZOZ w Lądku-Zdroju zostały odwołane. Decyzję podjęto ze względu na brak prądu, wody i gazu. Na razie nie wiadomo, kiedy uzdrowisko wróci do normalnego funkcjonowania.

Także Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. przyjęło żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zostali zakwaterowani w obiektach, by wspierać lokalną społeczność w działaniach po powodzi.

- Jednym z głównych zadań żołnierzy będzie także wsparcie techniczne przy zabezpieczaniu budynków, które są zagrożone dalszym osuwaniem się terenu. Ich fachowe umiejętności pozwolą na szybkie i skuteczne wdrożenie niezbędnych zabezpieczeń. Ponadto, w razie potrzeby, będą udzielać bezpośredniej pomocy mieszkańcom, zarówno w ewakuacji z niebezpiecznych terenów, jak i w dostarczaniu niezbędnych produktów, takich jak woda pitna, żywność czy leki

– informuje na swojej stronie Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. i podkreśla, że samo Długopole-Zdrój w gminie Bystrzyca Kłodzka działa i przyjmuje kuracjuszy. Uruchomione są tu wody lecznicze, nie ma też problemów z dojazdem.

Powódź 2024. Które uzdrowiska na Dolnym Śląsku są czynne?

Narodowy Funduszu Zdrowia poinformował, że 12 z 14 uzdrowisk na terenie Dolnego Śląska pracuje w trybie normalnym. Do wszystkich tych miejsc można dojechać normalnie.

W ramach usług z NFZ dostępne dla kuracjuszy są:

  • Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa sp. z o.o. - Grupa PGU (Świeradów-Zdrój)
  • Uzdrowisko Lądek-Długopole SA (Długopole-Zdrój)
  • Uzdrowisko Cieplice sp. z o.o. - Grupa PGU (Jelenia Góra)
  • Uzdrowiska Kłodzkie SA - Grupa PGU (Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój)
  • Uzdrowisko-Szczawno-Jedlina S.A. (Szczawno-Zdrój)
  • SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe MSWIA "AGAT" (Jelenia Góra)
  • SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe "BRISTOL"MSWIA (Kudowa-Zdrój)
  • Sanatorium Uzdrowiskowe "MALWA" "KAMEA" sp. z o.o. (Polanica-Zdrój)
  • Sanatoria Dolnośląskie sp. z o.o. (Szczawno-Zdrój i Duszniki-Zdrój)
  • Sanatorium Uzdrowiskowe "STARY ZDRÓJ" (Polanica-Zdrój)
  • Zespół Opieki Zdrowotnej (Kudowa-Zdrój)
  • Sanatorium Uzdrowiskowe "CHEMIK" (Duszniki-Zdrój).

Te zdjęcia z powodzi przejdą do historii. Porażająca skala tragedii na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie